Log Wed Oct 28

Daily Program Log
* indicates Canadian Content

October 28, 2020

8:00 am – Body Paragraphs – Harrowsmith Radio with Syndicated
9:00 am – Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth
Ini KamozeHole in the Pumpkin
Angelique KidjoVoodoo Child
Loreena McKennittAll Soul’s Night*
Baka BeyondSpirit of the Forest
Gabriel RiosBones Bugalu
Neville BrothersVoodoo
The DuhksDeath Came a Knockin’*
Gene LawrenceKawen
Archie RoachAlien Invasion
Mariana MontalvoLa Libelula
TelekAbebe Butterfly Spirit
Johnny FarmerDeath Letter (Organized Noize Remix)
RamKafou
10:00 am – The Riot Report with Andrew Sahaydak
Ryan McMahonI Tried to Run*
Poppin’ WheeliesBack Again
Tupelo HoneyWhy I Bother*
SynergiaYamim Tovim
11:00 am – Windfall with Carter Hodding
The Infamous StringdustersWhat’s Going On
Spirit of the WestPolitical*
Billy SugarfixAbraham Lincoln in His Grave
Barbara Dane and the Chambers BrothersIt Isn’t Nice
Maria DunnTroublemaker*
The Kentucky HeadhuntersWalk a Mile in My Shoes
Po’ GirlTo the Angry Evangelist*
The Neville BrothersA Change is Gonna Come
Bobbie McGeeBread and Roses
Todd SniderFortunate Son
The LumineersDemocracy*
Chatham County LineI Shall Be Released
OdettaThis Land is Your Land
Isabelle BoulayOu Va La Chance?*
Bruce Springsteen and the Sessions BandWe Shall Overcome
Charlie Cushman and Randy HowardStar Spangled Banner
12:00 pm – Live Mike with Mike Weddell
Colter WallMotorcycle*
The HuWolf Totem
Garland JeffriesWild in the Streets
SteppenwolfMagic Carpet Ride*
Steve Miller BandMercury Blues
Bo DiddleyRoadrunner
Jake BuggLightning Bolt
Two TonesFast Freight
Joni MitchellHouse of the Rising Sun*
Blue RodeoOutskirts*
The Dirty ThreeEmber
The WeakerthansSlips and Tangles*
1:00 pm – The Vision of Eurovision with Jeremy Androsoff
NettaToy
Nelly CiobanuHara din Moldova
Pirates of the SeaWolves of the Sea
Sergei LasarevYou Are the Only One
Sergei LasarevScream
Lucca HaniShe Got Me
Jessy MatadorAllez Olla Ole
EmmaLa Mia Citta
TwiinsI am Still Alive
Alexander RybackFairytale
KeiinoSpirit in the Sky
SafuraDrip Drop
CezarIt’s My Life
Mans ZermerlowHeroes
3:00 pm – Unscripted with Bart Cummins
Joel PlaskettOn and On and On*
Kate ReidThe Cremation of Sam McGee*
Marcy PlaygroundOur Generation
David Lindley and Ry CooderCrazy Bout an Automobile
V2When the Devil Come for You
NWAF tha Police
The FeministsHow to Kill a Country*
George LeachMagdelene*
4:00 pm – When Swing Was King with Rod Simmons
Michael BurgessI Think My Mind’s Gone*
Alfie BoeSing Sing Sing
Brian Stokes MitchellJust in Time
Elaine PaigeAnything Goes
John BarrowmanIt’s Alright With Me
Judy KuhnI Don’t Want to Walk Without You
Julie AndrewsI Wish I Were in Love Again
Kelli O’HaraAll the Way
Krisitn ChenowethZing Went the Strings of My Heart
Mandy PatinkinBrother Can You Spare a Dime
Matthew MorrisonCome Rain or Come Shine/Basin Street Blues
Michael CrawfordStormy Weather
Cory Weeds QuartetNobody Else But Me*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim Dupuis
Molly JohnsonDeep Dead Blue*
JCA OrchestraOrange Yellow Blue
Aimee-Jo Benoit and Trio VelocityExquisite Corpse*
Gentle PartyGhost Writer*
ThunderchildSugar*
Brian Setzer OrchestraThis Old House
Al MuirheadCharade*
Lloyd ArntzenAfter You’ve Gone*
Benny Benack IIINew Born Blues
Sarah VaughnI Want to Be Happy
John FinburyAll the Way to the End
7:00 pm – The Hardkore Punk Projekt with Ben McDougall
UICSuperstar*
UICMystery Train*
UICHonest Can’t Survive*
UICThunder from the Left*
UICFM Hill*
UICLike Ninety*
UICRichard*
UICShadow on Your Wall 96*