Log Tue Feb 11

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

February 11, 2020

7:00 am – The Putumayoo World Music Hour with Rosalie Howarth
Quito Rymer Intro: Mix Up World
Afrissippi Ngol, Jimoi
Toumast Ikalane Walegh
Souad Massi Inspiration (Illham)
Balla Tounkara Toungamagni (Adventure)
Ramata Diakite w/ Charlie Musselwhite Maba
Amar Sundy Ouallache
Baba Djan Sabari
Laye Sow Kayba
Amadou & Mariam Mon Amour, Mon Cherie
Orchestra Baobob Dee Moo Woor
Daby Balde Waino Blues
Tinariwen Amassaloul ‘N’ Tenere
Majek Fashek Exit: So Long
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
David Olney Roses
Kim Richey Love Is
Eric Brace & Peter Cooper Omar’s Blues
Laurie Lewis & Tom Rozum Millionaire
Kieran Kane, Kevin Welch, Fats Kaplin Lost John Dean
Emmylou Harris Jerusalem Tomorrow
Linda Ronstadt Women ‘Cross the River
Linda Ronstadt & Emmylou Harris 1917
Emmylou Harris Deeper Well
Mimi Farina If My Eyes Were Blind
Tim O’Brien When in Rome
The Del McCoury Band Queen Anne’s Lace
Dale Ann Bradley You Are Here
David Olney Train Wreck
Jennis There in Your Bubble*
9:00 am – Relevant Tones with Seth Boustead
Ravi Shankar Ravi Shankar: Raga Bhimpalasi
Shawn Mativetsky Payton MacDonald: Jor
Payton MacDonald Payton MacDonald: For John & For Blake
Gundecha Brothers Gundecha Brothers: Raag Gaoti (alap) 2 (excerpt)
JACK Quartet, Young Voices of Colorado Payton MacDonald: Lifeboat No. 6
Shawn Mativetsky, William Paterson, University Percussion Ensemble (cond. Payton MacDonald) Payton MacDonald: Concerto for Tabla and Percussion Quartet
Ofra Harnoy JS Bach: Adagio from Toccata, Adagio and Fugue in C Major, BWV 564*
10:00 am – America’s Music Festivals with Orli Shaham
Seattle Chamber Music Society Dohnanyi: Serenade for String Trio in C Major, Op. 10
Seattle Chamber Music Society Kodaly: Duo for Violin and Cello, Op. 7: I
Seattle Chamber Music Society Haydn: Trio for Violin, Cello and Piano in G Major, Hb XV/25 “Gypsy”
Seattle Chamber Music Society Beethoven: String Quartet No. 10 in E-Flat Major, Op. 74 “Harp”
Seattle Chamber Music Society Mozart: Mozart Quartet for Piano and Strings in E-Flat Major, K. 493: III
Seattle Chamber Music Society Arensky: Quartet for Violin, Viola and Two Celli in A Minor, Op. 35
12:00 pm – Consciousness Ego and Enlightenment with Cara
The MacQueens Found Here With You*
Jon Brooks There is Only Here*
J. Robertson Alter Ego*
Jim Cuddy All in Time*
1:00 pm – Live in the Shuswap with Richard Sevigny
Aged to Perfection Afro Blue*
Aged to Perfection Nature Boy*
Aged to Perfection Maple Leaf Rag*
Aged to Perfection Billy’s Bounce*
Aged to Perfection Ornithology*
Aged to Perfection Misty*
Aged to Perfection A Night in Tunisia*
Aged to Perfection Watermelon Man*
Aged to Perfection Skylark*
Aged to Perfection Jumpin’ with Symphony Sid*
Aged to Perfection Georgia on My Mind*
2:00 pm – Rockin the Kitchen with Darrell
Jeremiah Johnson Dirty Mind
Matthews Grin Simmering*
The Havocs Bad Day*
The Mood What’s Underneath*
The Seahags It Ain’t Easy*
John Duhan Just Another Town
The Smugglers Pirate Ships*
Territories There and Gone*
The McGillicuddys Let It Rain*
The Golden Seals The Takeaway*
Ghost Town Blues Band Evangelie
Elephant Skeltons Exodus*
The Dreadnoughts Northwest Passage*
3:00 pm – livemike with mike weddell
reuben and the dark welcome home*
nick cave fireflies*
son roberts keep that joy alive*
woolworm live for you*
al farke toure erdi
sekouba bambino famou
northern blues gospel allstars a place called hope*
the churchmen ill be long gone*
peter frampton band i just wanna make love to you
catl. baby you all wrong*
4:00 pm – Blues Boogie & Bop with Vince Almond
Durham County Poets Kidney Stew *
Tas Cru Memphis Blue
Miss Bix & The Blues Fix Voodoo Man
David Gogo with MonkeyJunk Sulfite Boogie *
James “Buddy” Rogers Come Back To Me *
Benny Turner Who Sang It First
Rott’n Dan & Lightin’ Willy Delia *
Betty Fox Band Green Light
Poppa Chubby The Best Is Yet To Come
Angel Forrest The Blame Game *
Sean Pinchin If Your Gonna Leave Me *
Jeff Chaz The Stars Are Out
5:00 pm – untitled with Evan Lloyd
tokyo police club pigs*
screaming deal a hole in the deep sleep*
bombargo tangerine dream*
tr/st destroyer*
alex cuba sublime*
noah derksen hoping you would stay*
ritualz ember paradise
ritualz satanic warfare
alex cuba ciudad hembra*
shotgun jmmie unlimited*
shotgun jimmie you’ve changed*
bombargo heroes never die*
screaming deal love will make spies of us all*
7:00 pm – When Swing Was King with Rod Simmons
Benny Goodman Stompin’ At the Savoy
Benny Goodman Body and Soul
Benny Goodman Get Happy
Benny Goodman King Porter Stomp
Benny Goodman Goodbye
Benny Goodman Always
Benny Goodman Moonglow
The Bluesland Horn Band Stone Man Blues*
Benny Goodman Spinning Wheel
Benny Goodman Sing, Sing, Sing
Florian Hoefner Trio First Spring*
8:00 pm – On the Marquee with Julie Simmons
Jerry Hadley, Frederica Von Stade (Showboat, 1988 Studio Cast) Only Make Believe
Kenneth Nelson, Rita Gardner (The Fantasticks OCR) They Were You
John Cullum, Madeline Khan (On the 20th Century OBC) Our Private World
Jason Alexander, Vanessa Williams (Bye Bye Birdie 1995 TV Movie) Rosie
Santino Fontana, Laura Osnes (Cinderella OBC) Ten Minutes Ago
Tam Mutu, Kelli Barrett (Doctor Zhivago OBC) Now
Ault Sisters Sincerely*
Andrew Allen Beloved*
Jeremy Jordan, Kara Lindsay (Newsies OBC) Something to Believe In
Matthew Morrison, Laura Michelle Kelly (Finding Neverland OBC) What You Mean to Me
Norbert Leo Butz, Kate Baldwin (Big Fish OBC) Time Stops
Aaron Tveit, Karen Olivo (Moulin Rouge OBC) Come What May

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>