Log Fri Oct 30

Daily Program Log
* indicates Canadian Content

October 30, 2020

8:00 am – Spirit of the West with Hugh McLennan
John HargettA Restless Dream
Barry LaPortAmber Leaves*
Allan ChristieBlackbird*
Duke DavisFall Work
Gary PrattThe Far Far West
9:00 am – Alternative Radio with David Barsamian
10:00 am – Modern Jazz Today with Jeff Williams
Sanja MarkovicAscension
Dojo CutsRome
Rebecca HennessyDig Up the Stories*
Leyla McCallaMesi Bondye
Ben WendelBurning Bright
David BoswellThe Story Behind the Story
Sebastien LovatoMonpazier New York
Ben RosenblumCedar Place
Aimee-Jo Benoit and Trio VelocityThis Flight Tonight*
Wayne AlpernLet it Be
Ivan TentaNuyorcian Groove
Dan CostaSete Enredos
ModasaurusHey Bud*
Alex MoxomIn a Capricornian Way*
Eric RevisBaby Renfro
Hal Galper TrioWhat is This Thing Called Love
Sure Fire Soul EnsembleCampus Life
Moore-McColl Jazz SocietyElectric Fantastic
Clunk OrchestraThe Thang
Flying Horse Big BandWhat I Say
12:00 pm – Canadaland with Syndicated
1:00 pm – Nasha Kasha with Syndicated
2:00 pm – Earshot 20 with Erin Bond
Land of TalkFestivals*
DizzyTen*
Chris RyanI Ain’t Mad
Beverly Glenn-CopelandSunset Village*
Fontaines DCTelevised Mind
Sylvan EssoRooftop Dancing
Richie YoungDaytime Rambler
Guided by VoicesShow of Hands
Dog DayElsewhere*
LomeldaIt’s Lomelda
BullyCome Down
Lindi OrtegaTo Love Somebody*
Marie DavidsonJust in My Head
Busty and the BassOut of Love*
OseesIf I Had My Way
Fleet FoxesCan I Believe You
IdlesKill Them with Kindness
ChipsThe Feeling
Tough AgeAnti-Anxiety Exercises*
Tough AgeMy Life’s a Joke and I’m Throwing it Away*
Freak Heat WavesBusted*
Yves JarvisFor Props*
Orville PeckFancy*
Braden LamI Won’t Think Twice*
METZPulse*
Thanya IveryI Forget to Drink Water*
4:00 pm – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Show of HandsHallow’s Eve
Dave NachmanoffThe Invader
tom WaitsDont Go Into That Barn
FourtoldThe Nine Little Goblins
June Tabor and OysterbandIn the Hills of Shiloh
Erynn Marshall and Chris CooleThe Winds of Shiloh*
Mary McCaslinGhost Riders in the Sky
Johnny CashAin’t No Grave
Stan RogersThe Witch of the Westmorland*
Jack HardyMorgan’s Dance
Sam BushSpooky Lane
Loreena McKennittAll Souls Night*
PentangleLyke Wake Dirge
Peter Paul and MaryA’Soalin
Peter MayerJohn’s Garden
Russ BarenbergHalloween Rehearsal
5:00 pm – CanQueer with Syndicated
6:00 pm – Amplified Radio with Sean Savage
Alexander AurelLa Noche
Sander DellarivaStab Jam
DemuirClap*
Saul AntolinThis is Groove
Fred EverythingHer (Devil in the Dub)*
Daniel DubbDown Under*
Jay TripwireTrue First of the North Star*
Lae RognoniBensonhurst
Josh KalkerLow Signal
DJ Sneak1 for the Muchachos*
Gruve Collective4 AM*
Sydney BluWhat’s Inside*
Timmy PMoobie Storm Chasers
DemuirMajique*
Sean SavageThe Black Messiah*
Noah PredGuardrails*
ZagarEastern Sugar
Matt PrehnLatley
Ivan LatyshevWe Want It
Danny HowellsSeabirds