Log Thu Mar 5

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

March 05, 2020

7:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Rick Albert
The Rembetika Hipsters My Little Harem Girl*
The Rembetika Hipsters Strawberry Mousaka Forever*
The Rembetika Hipsters A Harem at the Bath House*
The Rembetika Hipsters Belly Dance on Hijaz Road*
The Rembetika Hipsters Captain A. Zeffo*
The Rembetika Hipsters Night without Moon*
The Rembetika Hipsters Engaged Too Young*
The Rembetika Hipsters Melinda Visits the Slums of Skopje*
The Rembetika Hipsters The Hipsters Have Left the Building*
The Rembetika Hipsters Where Have All the Years Gone*
8:00 am – Hear the World with Dheera Sujan
Accordion Tribe Netzwerk
Accordion Tribe Sackamra
Accordion Tribe Goldhorn
Accordion Tribe Spinning Jennie
Benat Achiary Trio Apirilean
Benat Achiary Trio Fandango Basha
Benat Achiary Trio Navajo Songs
Motion Trio Dance You Dance
Motion Trio Yellow Trabant
Motion Trio Balkan Dance
Motion Trio The Heart*
Alex Cuba Solo Mia*
Alex Cuba Hoy Como Ayer
9:00 am – Pro Bono with CFBX
10:00 am – Music & the Muse with Jack Jones
Passin/New Leipzig Bach Coll Mus JSBach – Badinerie
Scola Magdalena von Bingen – O virtus Sapientiae*
Lori Gemmell (harp) & L Larson J McGrath – Divertissement*
Shu-Cheen-Yu & Queensland Orch Bruckner – Ave Maria
Choir of Trinity College Melmourne Cherubini – Ave Maria
Dimity Hall (violin)/Sinfonia Australis Vaughan Williams – Lark Ascending
Xara Choral Theatre Quartel – Songbird*
Kostiainen – The Skylark *
Syzygy (flute clarinet piano) Katie Abbott – Making Angels
Rhineland Symphony Borodin -Polovtsian Dances
Janet Baker & London Symphony Elgar – Sea Haven/Where Corals Lie
Tasmanian Symphonia Orchestra Glanville Hicks – Sinfonia da Pacifica
Angela Cheng & Women’s SO C Schumann – Piano Concerto in A *
Rachel Barton Pine & Royal Scot O Khachaturian – 3rd Mvt Violin Concerto
12:00 pm – Democray Now with Amy Goodman
1:00 pm – Resonating Reconciliation with Syndicated
2:00 pm – World at Noon with Dev Shah
Audrey Ochoa Bunganga*
Auresia High [Salsa]*
Johannes Linstead Samba Por Alli*
Angelique Kidjo Cucala
Lenka Lichtenberg Open my Eyes*
Tunto Moroccan Train Twist Music
Rahim Alhaj Trio Time to have fun
Rick Shadrach Lazar & Monuto Police Mineiro De Coracao
Anoushka Shankar Secret Heart
Mei Han & Red Chamber Dao Chuilan
Purna Loka Ensemble Movement I*
3:00 pm – SECRET RADIO with AGENT69
BEAVER SQAUDRON NINETEEN *
U.I.C 2+2=?*
RED MASS LIFE IS A CABERET*
SCRATCH BUFFALO SUGAR, SHAKE A FREAK*
JERRY JERRY AND THE SONS OF RYTHYM ORHETSRA BAD IDEA*
THE JAZZ BUTCHER THE DEVIL IS MY FRIEND
THE HOUSE MARTINS HAPPY HOUR
REAL FRIENDS LATE NIGHTS IN MY CAR
MODERN BASEBALL TEARS OVER BEERS
CHINESE FOOTBALL FALL INTO FUTURE
WOLF PARADE FALL INTO THE FUTURE*
TRY AND BE THERE SPEAK AND SPELL
LOCAL TALENT SAILING AT NIGHT*
PEDER MANNERFELT LIKE WE NEVER EXISTED
4:00 pm – Mind The Gap with Cayman Duncan
Soccer Mommy Stain
Mt. Joy Strangers
Bombay Bicycle Club I Can Hardly Speak
Braids Young Buck*
Torres Good Grief
Organ Tapes Condition
Vacationer Trip
Caribou You And I*
Wild Ones Paresthesia
Destroyer Cue Synthesizer*
Molly Sarle Suddenly
Little Scream Switchblade*
Wolf Parade The Static Age*
Temples The Howl
5:00 pm – ECLECTIC with ANGELO ANASTASIO
L’ELECTRIQUE BRULANT LE CIEL D’HIVER 1*
OSCILLATING FORESTS POCKET UNIVERSE*
TRUEFALSE CERTAIN MEN
THE DESTROYER SLOW BURN*
TRANZMIT HASHTAG*
UGLY ANIMAL NAVIGATING
ELEPHANT SKELETONS SALT FIRE*
SHOWER PALATE*
ORGAN MOOD VERDE BRILLANTE*
ORGAN MOOD PILE OISEAUX*
6:00 pm – Fiddler’s Green with Kurt Markuson
Capercaillie Calum’s Road
Drumlin Down in Old Ireland*
Chumbawamba I Wish That They’d Sack Me
The Drowns Wolves on the Throne
Andrew McFayden The Oatfield Weaver Set*
The McGillicuddys Lady Owen*
Dan and Faith Come Again Another Day
Oliver Schroer Hymn for the Dispossessed*
The Ennis Sisters Last of a Kind*
Frantically Atlantic Father Dunphy’s Picnic*
Two Roads Home Sorry the Day I Was Married
Oysterband Someone Somewhere
James Keelaghan Kiri’s Piano*
7:00 pm – Highway 61 with John J. Goltz
Stirling Blues Band Someday you”ll have to pay*
Marcia Ball Let the tears roll down
Colin James Inneed your love so bad*
Fenton Robinson TexaS fLOOD
Luther Allison Bad Love
Teresa James Long way to texas
Popa Chubby Im the beast from the east
8:00 pm – Mass Wasting with jorb co
Ross From Friends March
iskwe Interlude*
Ciel The Twirler*
Erika de Casier Do My Thing
Don Machete El Alcatrap (Original Mix)
PERUVIANDURAG$ Benzo Mami
Shabazz Palaces, Purple Tape Nate Fast Learner
Little Snake II. ETH2.22*
Loma Relay Runner
Four Tet Pyramid
mngwa Raising Morning*
cloudface w w i*
O’Haara Second Try*
Seahawks Rainbow Sun
9:00 pm – Music on Thursday Nights with Breann Wright
andreas hommelsheim another thursday blues
laura campisi hyperbalad
audrey ochoa silver linings*
holly cole larger than life*
brendan rothwell this is the love*
chris potter the dreamer is the dream
chelsea mcbride’s socialist night school ballad of the arboghast *
anat fort trio song of the pheonix pt. 1
brian browne trio willow weep for me*

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>