Log Wed Sep 18

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

September 18, 2019

7:00 am – The X Team with Peter Olsen
Cash Box Kings Take Anything I can
Isobel Taylor Before you left us
Isobel Taylor Perfection
Gentlemen of the Woods Rusty Nails*
Cliff Stevens How Long*
Steve Strongman Tired of Talkin’*
Crowes Pasture Slow It Down
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
Rufus Wainwright I Don’t Know What It Is*
Johnsmith Kickin’ This Stone
Maura O’Connell Hold On
Kathleen Edwards One More Song the Radio Won’t Like*
Rani Arbo & Daisy Mayhem Joy Comes Back
The Waifs Sundirtwater
Shook Twins Wicked Little Witness
Kate MacLeod & the Pancakes Thirst Quencher
Dala Northern Lights
Eric Bibb Dig a Little Deeper in the Well
The Chieftains w/ Ry Cooder & Carlos Nunez Sailing to Mexico
John Reischman & the Jaybirds The Cypress Hills*
John Cowan Carry On
Tommy Emmanuel Lewis & Clark
Strength in Numbers Intro: Slopes
Ricky Skaggs & Bruce Hornsby Crown of Jewels
Nanci Griffith Never Going Back
Roseanne Cash Tennessee Flat Top Box
John Hiatt Dust Down a Country Roads
The Yonder Mountain String Band Drawing a Melody
Sarah Jorosz Edge of a Dream
Amy Speace House of Broken Dreams
Jody Stecher & Kate Brislin Dreaming of You Darling
Tom Petty Angel Dream (No. 2)
Alison Krauss Dream of Me
Gordon Lightfoot Summertime Dream*
John Prine John Hartford
Carrie Newcomer Writing a Better Story
The Mammals Lilac Breeze
Genevieve Racette Miles Away*
10:00 am – At Home with John Lunn with Jon Tolansky
Mary Jess, Chamber Orchestra of London Lunn: Downton Abbey Suite
Capella Istropolitana Elgar: Introduction and Allegro
Maria Kliegel, Royal Philharmonic Orchestra Elgar: Cello Concerto
Nigel Robson, Chamber Orchestra of London Lunn: The Mystery of Edwin Drudd
New Zealand Symphony Orchestra V. Williams: Fantasia on a Theme of Thomas Tallis
Orchestre National de Lyon Debussy: Jeux
Ladies of the Royal Scottish National Orchestr and Chorus, Royal Scottish National Orchestra Holst: The Planets, Neptune
Chamber Orchestra of London Lunn: Downton Abbey, an Ideal Marriage
12:00 pm – Unheard Youth – Earth Matters with Syndicated
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Grafitician Cities*
Innoculated Canaries Sneakers
Rival Sons Run From Revelation
Buddy Guy Damn Right I Got The Blues
Twas Now Part Of Me*
Girl Nobody My Best*
Andrea Revel The Past Is Never Past*
Lydia Ainsworth Can You Find Her Place?*
Lydia Ainsworth Kiss The Future*
Kris Ulrich Heart On A Runaway Train*
Goldern Grey Two*
3:00 pm – RVF with Syndicated
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Robbie Robertson thed sound is fading*
Crowes pasture Slow it down
Isabel Taylor Hold her like sand
Leela Gilday Heart of the people*
Mimi Bonsawin Out of bounds*
Coyote Merlot hatchet*
Lee Harvey Osmond Colours*
Elisapie wolves don’t live by the rules*
Ghost Dance Robbie Robertson*
Kym Gouchie Every Mountain*
Dan Robidoux Drown*
Norine Braun Crosses and Sweetgrass*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Jillian Lebeck You’ve changed*
Adam Robert Thomas The nearness of you*
Mike Allen Quartet I’ll follow you*
Michelle Gregoire Knock it*
Stacie McGregor Quintet Horacin’ aroung*
Horace Silver Soulville
Happy Pals, The Over in Gloryland*
Happy Pals, The Big Chief Battleaxe*
Connie Evingson Love me or leave me
Detroit Tenors Two by four
Alison Young So here we are*
Alex Fournier ESD*
Gentiane MG Trio Blue-noir-sol*
Jordana Talsky Old devil moon*
Renee Rosnes Deep in the blue*
Sheila Soares Constellation
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Engine 54 Upside Down
One 54-46*
Rudy Crew Love Me Baby
Prince Perry Right Girl*
Aggrolites Pound for Pound
Dance Hall Crashers Better Than Anything
Rudeboy Really Truly*
Kiltlifters Johnny Slob*
Steady Earnest Figure It Out
Easy Big Fella Do It To Me Once
Skavenjah Hard Fall*
Save Ferris What You See Is What You Get
Skaface Bed of Nails*
Ian Dury & the Blockheads Sweet Gene Vincent
Salads Johnny Stubbs
Planet Smashers Too Much Information*
8:00 pm – Drunk In A Graveyard with Robin G and Scotty F
Messora The Pond*
The Flaying Angry, Unleashed*
Concrete Funeral Mattress Stain*
Vaultwraith Four Beasts Before The Throne
Sleepcircle Pumpkin Head*
Vassago Abysmic Downfall of the Kingdom Where I Will Rule Eternity
Arkadia Accepting Death
Ghost Kiss The Go-Goat
Lingua Ignota Butcher Of The World
Blackbriar Snow White Rose Red
Align The Tide Sicko Mode
Skinny Puppy Cult*

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>