Log Wed Oct 30

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

October 30, 2019

7:00 am – THE X TEAM with PETER OLSEN
lyle lovett my baby dont tolerate
bryan lee imitation of love
jeff healey angel eyes*
flyin high and livn free flyin high and livin free*
charles burton blues band fat dumb and happy
willie nelson crazy
keith bennett band big boss man*
georgette fry dont do it*
levon helm move along train
bb king i get so weary
shari ulrich rocky shores*
downchild this must be love*
johnny mack time of the thunder*
9:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Vince Almond
Jack de Keyzer Dressed to Kill*
Jack de Keyzer Top of the Line*
Jack de Keyzer Deal Me In*
Jack de Keyzer King of the Blues*
Jack de Keyzer Ride with Me*
Jack de Keyzer Train Called Rock n’ Roll*
Jack de Keyzer You Shook Me*
Jack de Keyzer Funk This*
Jack de Keyzer Rock Until We Drop*
10:00 am – Shanghai Spring with Syndicated
Shanghai Philharmonic Orchestra Chen Gang: Morningof Miao Mountain
Zhang Jinru, violin, Ma Sichen, piano Greig: Violin Sonata No. 2
Shanghai Philharmonic Orchestra Xu Jingxin: Melody of Ripples
Hua Yanjun Ha Yanjin: The Moon Reflected in the Second Spring
Sun Huang Sun Wenmung: Erhu Solo Percussion Music
Shanghai Opera House Orchestra Guan Naizhong: Morning Qui Jin and the Foot of the Wind and Rain Pavillion
Mac Sicong Ma Sicong: Song of Nostalgia
Zhang Jinru, violin, Ma Sichen, piano Beethoven: Violin Sonata No. 4
Canadian Opera Company Orchestra and Chorus Verdi: La Pensiero*
Shanghai Conservatory of Music Symphony Orchestra Chen Gang/He Zhanhao: The Lover’s Violin Concerto
Shanghai Conservatory of Music Symphony Orchestra Tchaikovsky: Violin Concerto in D Major
12:00 pm – Hear the World with Dheera Sujan
Izaline Calister Speransa
Izaline Calister Juny
Izaline Calister Miso Den Boso
Lenneke van Staalen en Heiko Dijker Raga Kirwani
Heiko Dijker en Makalu Kwartet Lahar
Heiko Dijker en Shankar Madadevan Konna Call
Spok Frevo Orquesta Passao de Anjo
Spok Frevo Orquesta Onze de Abril
Spok Frevo Orquesta Nin Permambuquinho
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dyan Olson
Plumes Spawning Ground*
Glutenhead A Windy Day*
Sara Gazarek I Get Along Without You Very Well
Moon Runners Danceboy*
Begonia Fear*
Smashing Pumpkins Doomsday Clock
Portal Enemy*
Breached Left Behind*
Breached Brighter Days*
Five Finger Death Punch Digging My Own Grave
Taylor Knox In The Night*
3:00 pm – RVF with Syndicated
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Celeigh Cardial When all is said and done*
Ostrea Lake In waves*
Jeremie Albino Hard time*
Little Boots Earthquake
Reijo I am you*
Lydia Ainsworth The road*
Von Lehbauer Full of emptiness*
Salt and Honey All I need*
High parade Ghost*
Danielle Duval Lose it*
Midnight parade yet to come
Alex Henry Foster Snowflakes in July*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Melody Diachun Lullaby of the leaves*
Kurt Rosenwinkel The Cross
Julian Lage Rodger the Dodger
George Evans I’m old fashioned*
Happy Pals, The Climax rag*
Happy Pals, The Mom and Dad’s waltz*
Eliana Cuevas Ponderosa*
Mazacote A celebrar*
Jan Garbarek, Bobo Stenson Quintet Witchi-Tai-To
Tony Wilson 6tet Good-bye*
Pugs & Crows And here my trouble began*
Edina Balint Our world*
Erik Skov Ascension
Gary Burton, Chick Corea Crystal silence
Halie Loren My one and only love
Kevin Dean and the Big City Wranglers On the banks of the sunny San Juan*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Chris Murray Science Fiction Double Feature*
The Expos Dying Too Long*
The Agents Invasion of the Body Snatchers
65 Mines Street Anton the Undertaker
Tim Armstrong Amoung the Dead
Robustos King of Thieves
Bigger Thomas Ding Dong (the witch is dead)
Meow Meows Monsters
Skavenjah Little Monsters*
Skazoo Monster Mosh
Strange Tenants Killer Zombies
Duck Soup Living Dead
Dutch Ska Express Zombie Girl
Kingpins ’till the Following Night*
Planet Smashers Die Tomorrow*
Los Furios Bodybag*
A Trozzo Dirtbag*
8:00 pm – Drunk In A Graveyard with Robin Goodfellow and Scotty Floronic
Trajeto De Cabra / Sacrocurse Command Demonic Prayers*
Anciients My Home, My Gallows*
Cradle of Filth Her Ghost In The Fog
Ghost If You Have Ghosts
Kamelot Ghost Opera
Lacuna Coil Ghost In The Mist
Touching God Strepitus Diaboli*
Mastodon The Ghost of Karelia
Ghosts of Neskowin Nameless and Forgotten*
Nightwish Ghost River
Skinny Puppy Ghostman*