Log Wed Oct 16

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

October 16, 2019

7:00 am – The X Team with Brant Zwicker and Bob Price
Ronnie Earl & the Broadcasters Baby How Long
The BB King Blues Band Taking Care of Business
Matt Andersen Gasoline*
Tamara Maddalen Wannabe*
David Vest Gotta Travel On*
Colin James Ooh Baby Hold Me*
Les Copeland Gotta Get Up*
Graham Brown Band Realize*
Blue Moon Marquee Big Smoke*
Jimmy Rankin Loving You Never Gets Old*
Sue Foley ft. Jimmie Vaughan The Lucky Ones*
Buddy Guy A Few Good Years
Harpdog Brown Buzzard Luck*
Renovation Blues Band This Time I’m Out the Door*
9:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Vince Almond
Al Lerman Down to the River*
Al Lerman Delta Stomp*
Al Lerman Hand in Hand*
Al Lerman Deep Ellum Blues*
Al Lerman A Few More Miles to Go*
Al Lerman Hand-Me-Down Hate*
Al Lerman Tattoo Like You*
Al Lerman Slow Burn*
Al Lerman Backwoods Paradise*
Al Lerman Red Maple Stomp*
Al Lerman Everybody’s in the Mood*
10:00 am – Shanghai Spring with Syndicated
Li Jian, piano Chopin: Four Mazurkas, Op. 67
Lang Lang Rachmaninoff: Prelude No. 5 in G-Sharp minor
Li Jian, piano Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
Li Jian, piano Ponce: Intermezzo, No. 1
Ars Nova Copenhagen Tavener: The Lamb
St Petersburg Symphony Orchestra Tchaikovsky: Symphony No. 6 in B Minor, “Pathetique”
12:00 pm – Hear the World with Dheera Sujan
Roberto Carrea and Siba Boi Tristeza
Roberto Carrea and Siba Anti Viola
Roberto Carrea and Siba Araponga Isprivitada
Roberto Carrea and Siba Nos Gerais
Roberto Carrea and Siba Moreninha Se Em Te Pedissa
Awza Imarhane Yali
Awza Imarhane Khadeija
Parafonia Sphere
Les Espoirs de Coronthie Vicenesse
Les Espoirs de Coronthie L’Amour
Les Espoirs de Coronthie Joile Fille
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Tantrix You’ve Got A Way
Swallowed Sun Some Things
Entire Cities Don’t Ask*
Steve Johnson The Immortals*
Robert Ross Driving Me Insane*
Wellbad Heal A Woud
Howells Good Side Of 25*
Close Talker The Change It Brings*
Close Talker Arm’s Length*
Robbers Dull Days
3:00 pm – RVF with Syndicated
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Janet Bates Gave a speech*
Quote the Raven Golden hour*
Brandi Carlile Down to you*
Guy Forsyth Jeska Bailey Amazing grace…*
Joel Rafael Abraham, Martin, and John
John Rafael Strong
Tim Grimm Carter’s blues
Cindy Ruenes My name is mom
Benjamin Dakota Better by now*
Bo Menart 6 pack to go
Bo Mart Did you ever…
Caroline Wells Sweet love of mine *
Eric Lee I wish I was a plummer
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Lucy Yeghiazaryan That old devil called love
Mike Clark If we must die
Laurence Hobgood Every little thing she does is magic
Joani Taylor A ghost of a chance/I can’t get started*
Levee Loungers, The Ghost riders in the sky
Hot 8 Brass Band Ghost town
Abercrombie, Johnson, Erskine Haunted heart
Jack DeJohnette Dream stalker
Holly Cole Ghosts*
Spermic Brotherhood ” “
Hildegard’s Ghost Venus*
Craig Taborn Daylight ghosts
Grdina/Houle/Loewen/Delbecq Ley Land*
Molly Johnson Haunted*
Lee Konitz Thingin
Simon Legeault Trio A moment ago*
Jacques Kuba Seguin Premiere Neige You are not alone*
Laura Crema A ghost of a chance*
8:00 pm – Drunk in a Graveyard with Scott Floronic and Robin Goodfellow
Ides of Gemini Resurectionists
Outis Trance of Void
Priestess The Firebird*
Spell The Wailing Sea of Emptiness*
Illyian Xanthous*
WHite Zombie Disaster Blaster
Marilyn Manson I Put A Spell On YOu
WEdnesday 13 Haddonfield
Tales of the Tomb Dyatlov Pass Incident*
Rocky Horror PIcture SHow Science FIction Double FEature

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>