Log Wed Oct 10

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

October 10, 2018

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth
Quito Rymer Intro: Mix Up World
Amanda Martinez Cantame*
Alex Cuba Band Fuego*
Martin Leon Je M’Demande*
Bia Mariana*
Kobo Town St. James*
Pacifika Chiquita*
Ndidi Onukwulu Water*
Pascal Lejeune Bilingue*
Florent Vollant Nitshiuenan*
Dobacaracol Etrange*
Ashley MacIsaac & Mary Jane Lamond Sleepy Maggie*
Kiran Ahluwalia Vo Kuch (Passion)*
The Bilz Ban Thanke*
Marco Calliari L’Americano*
Celso Machado Despedida (Goodbye)*
Majek Fashek Exit: So Long
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
Bruce Springsteen Glory Days
Ruth Moody Dancing in the Dark*
Linda Ronstadt If I Should Fall Behind
Emmylou Harris Tougher Than the Rest
Elvis Costello Brilliant Disguise
Martin Simpson Brothers Under the Bridge
Johnny Cash Further on Up the Road
Robin & Linda Williams My Lucky Day
Solas The Ghost of Tom Joad
Bruce Springsteen The Rising
Graham Parker Pink Cadillac
Martyn Joseph Walk Like a Man
John Wesley Harding Jackson Cage
Bruce Springsteen Lonesome Day
Strength in Numbers Intro: Slopes
Mark Knopfler Good on You Son
Chet Atkins & Mark Knopfler There’ll Be Some Changes Made
Suzy Bogguss w/ Chet Atkins One More for the Road
Suzy Bogguss w/ Chet Atkins Wives Don’t Like Old Girlfriends
The Whispering Tree These Houses
The Whispering Tree Split in Half
John Hiatt Gone
Fairport Convention The Heart of the Song
Fairport Convention Canny Capers
Benjamin Pike City Living
Lucy Kaplansky Janie’s Waltz
Mark Knopfler Redbud Tree
Mark Knopfler & Emmylou Harris This is Us
Greenbank Small Victories*
Greenbank High and Lonesome and Hungover and Homesick Blues*
10:00 am – Year of Creative Scotland with Colin Ure
Daniil Trifonov, piano Ibert: Trois Pieces Breves
National Youth Orchestra of Iraq Ezzet: Desert Camel
Nicolai Lugansky, piano Sciabin: Piano Sonata #3 in F Sharp Minor
Trio Zimmerman Schubert: String Trio in B-Flat, D 471
Les Vent Francais Wind Quintet Taffanel: Wind Quintet in G Major
Leonidas Kavakos, violin Janacek: Violin Sonata
National Youth Orchestra of Iraq Zemlinsky: Humoreske
12:00 pm – Back Porch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul Trenwith Sunburst
Spinney Brothers When the Golden Leaves Begin to Fall*
Spinney Brothers Will You Be Lovin’ Another Man*
Goodbye Girls Snowy Side of the Mountain
Goodbye Girls Black-Eyed Suzie
Kathy Kallick Band Shucking the Acorns
Little River Band Heartless Love
Seldom Scene Dry Run Creek
Seldom Scene Love of the Mountains
Nitty Gritty Dirt Band Will the Circle Be Unbroken
Hamilton County Bluegrass Band Fox on the Run
Bill Emerson and Sweet Dixie The Touch of Time
Bill Emerson and Sweet Dixie Home Sweet Dixie Home
Spinney Brothers Let the Light Shine Down*
Honi Deaton It Amazes Me
Richard Bennett Walkin’ Down the Line
1:00 pm – Connections with CFBX
Royal Tusk Dynamo*
2:00 pm – Indie Can Radio with Joe Chisholm
The Cat Empire Am I Wrong
The Cat Empire Brighter Than Gold
David Gogo Kings*
David Gogo Come on Down*
Arstithir Days and Nights
Arstithir Shades
The Pack A.D. Sirens*
Final Trigger Just a Freak*
The Darcys Deacon Blue*
Mother Mother Dread in My Heart*
Wintersleep In Came the Flood*
Yukon Blonde Rather Be With You*
Brooke Turner Convince Me*
Myke Mischiek Somethin’ ‘Bout Summertime*
Matt Mays Ain’t That the Truth*
3:00 pm – Rock In the Afternoon with Chad Hellingman
Owen New Leaves
The Dudes Ghosts were buried on*
Bad Man Bones In the Room where you sleep
The Wrapped 450 10 day poem for Saskatchewen*
Moneen Hold that sound *
Dragonette Fun to thrill*
The Secret Arie Lazy Lover *
Trager Supernumeraies
Mo Beauty Modern Girl
Worst Case Scenerio Jungle Rot
Lex Plexus How was it made *
Heavy Thoughts G-Series
Bison Dark Skies above *
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Dirk Schwenk Table set for two
Mike Plume band My old friend*
Wave 21 Here we go*
Lindsay May I get what I tolerate*
Alison Hogan All the kings horses*
Peter and the Wolves fool for her eyes*
Thomas Stajcer Love me now*
George Canyon Southside of heaven*
Shaela Miller Hard knock Upside my mind*
Left Arm Tan Shortcut to oblivion
Cameron Nickerson Country strong*
Maren Morris Mona lisas and mad hatters
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Clash, The Jimmy Jazz
Atomic Groove Lava Lounge*
Real Divas: Kinga Hemming Call me irresponsible*
Darktown Jazz Band Sweet Georgia Brown
Darktown Jazz Band My bucket got a hole in it
George Gee Swing Orchestra Lindy hoppers delight
Lady K and the Kings of Swing Body and soul
Hamiet Bluiett (You’re still) My Girl (In spite of everything)
World Saxophone Quartet Giant steps
Brigitte Zarie Dont forget me*
Joshua Redman New Year
Jerry Gonzalez and the Fort Apache Jazz Band Rumba Bhuaina
Alexis Baro Soul y tierra*
Five Alarm Funk Widomaker*
Steve Turre Yardbird suite
Ranee Lee Four*
Tiki Collective, The Hypnotized*
Peggy Lee WB intaro*
Peggy Lee Weather building*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Expos Rough Stone*
Greg Milka Crowe Where Will You Be*
Mitch (King Kong) Giro One Song*
Beatdown Break the Rules*
Dubmatix Show Down*
Bedouin Soundclash Brutal Hearts*
Big Whatever Makes You Happy
JFK and the Conspirators 10 Commandments of Ska*
King Apparatus Asthetics*
7 Seconds of Love First Drink of the Day
Banana Peel Slippers It Must Be Love
Agents Girl
ARTS Go! Ska Go!
The Lytics For My People*
Gamblers Tony Ragga*
Big D and the Kids at the Table G.L.D.
Badtown Jonny Rude