Log Wed Nov 13

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

November 13, 2019

7:00 am – The X Team with Peeter Olsen
donald ray johnson these blues
jeff healey holding on*
james kind love you from the top
david gogo the changeling*
louisina swamp stomp lil buck sinegal
big hank little black dress*
mike hallal band sky writing
jimmy zee bad end boys*
buddy guy living proof
james cotton buried alive in the blues
jim byrnes bootlegger’s blues*
kirsten thien treat em like a man
9:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Brian Saunderson
Tim Hus Hockeytown*
Tim Hus Canadian Pacific*
Tim Hus Home of Hank Snow*
Tim Hus Sasquatch Hunter*
Tim Hus Talkin’ Saskatoon Blues*
Tim Hus Vagabond*
Tim Hus Country Music Lament*
Tim Hus Saskatchewan Son-of-a-Gun*
10:00 am – Shanghai Spring with Syndicated
Shanghai Opera Orchestra Xu Changjun: The Phoenix
Shanghai Philharmonic Orchestra Ye Guohui: Prelude to Mei Lanfang
Ensemble Zeijluss Zhu Shirui: Poem of China 11
Chinese Traditional Orchestra Su Xiao: Inspiration of God
Ensemble Zeiljuss Ye Guohui: Natural Song
Yo Yo Ma and Tan Dun Ye Guohui: Crouching Tiger, Hidden Dragon
Shanghai Philharmonic Orchestra Hu Shirui: Singing Soul
Chinese Music Orchestra of Jiangsu Province Xu Zhibin: Chong Xu
Shanghai Philharmonic Orchestra Lu Qiming: Railway Guerilla
12:00 pm – Hear the World with Dheera Sujan
Mor Karbasi Roza
Mor Karbasi Galana
Mor Karbasi Yasmin
Mor Karbasi Deik
Mdungu Boolow Gambia
Mdungu Walk to Togo
Mdungu Achu
Mariachi Tierra Caliente Molidento Cafe
Gaby Moreno Letter to a Mad Woman
Gaby Moreno Amapola/Quizas
Gaby Moreno It’s Been a Pleasure
Gaby Moreno Sing Me
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Cam Penner Over and Over*
Mother Sun Empty Shell*
Pierce Project Welcome To The Lake
Deadbeat Cousins Ain’t Nobody
Willess A Little Closer
Danny Coady World Of Illusion*
Jeremy Stewart Before We Had Names*
Kirsten Ludwig Wasted Time*
Kirsten Ludwig Beyond*
Pink Mountaintops Ambulance City*
Smallpools Dyin To Love
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Khanvict Kahani*
Santana Batonga
Oral Fuentes Reggae takin over*
Ladysmith Blaxk Mambazo Nomathemba
Kaissa Lonon
Habib Koite & Bamada Mali Sadio
Zaman 8 and Hafez Modir Surya
Beautiful Nubia Sounds of joy*
Kokoko Malembe
Sekouba Bambino Famou
Lujis Deniz Canto a la Tierra*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Stan Getz Airegin
Sonny Rollins, Coleman Hawkins There will never be another you
Don Cherry Thinking of you
Jon Batiste Dusk train to Duha
Anat Cohen Tentet Lonesome train
Charles Williams Rhythmatic rhythm
Sugar Crawford Jockomo
Hawketts Mardi Gras mambo
PJ Perry featuring Bill Mays Alice Blue Gown*
Scott Robinson Rainy River
Heather Bambrick Off my list*
Edward Vasala Calypso Bulbosa
Monty Alexander Estate
Oscar Hernandez & Alma Libre Mi cancion es para ti
Dave Robbins Sextet Take cinqo*
Laura Anglade Imagination*
Mike Clark Well you needn’t
Greg Porter Miss Otis regrets
Elisa Horn’s Hue Magnolia*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Junior Toots Puss and Dog
Prince Buster Madness
Owen and Leon Silvera Running Around
Desmond Dekker Hounour Your Mother and Father
Rudy Crew True Believer
RWPO Royal Albert Love*
Royal City Riot Please Please
Ska Ska Club King of Queens
Rollings New Era
Ore Ska Band Pinocchio
Shootin’ Goon Late Night Rumbles
Undercovers Johnny Starr*
Wedgewoods Richer, Ross and Me*
Subb Open Book*
Snuff Hey Boff!
Planet Smashers Missionary’s Downfall*
Rude City Riot Nothin’ But Time*
8:00 pm – Drunk in a Graveyard with SCott Floronic
Nuerosis and Jarboe Recieve
Ides of Gemini Martyium
Hexentanz Midnight Procession
Scimitar State of Nature*
Cell Altering Matter in the Realm of the Frost King*
Trajeto De Cabra Chaos Serpent*
Messora The Pond*
Ondskapt Blessed By Demonic Wrath
haarp The Blue Chamber Painted Red
Priestess We Ride Tonight*

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>