Log Wed Mar 28

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

March 28, 2018

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth
Cara Dillon She’s Like the Swallow
Urban Trad Rodgrod Med Flode
Kate Rusby The Goodman
Modena City Ramblers Canzone Dalla Fine Del Mondo
Natalie MacMaster In My Hands*
Na Lua Os Tempos Son Chegados
Cheb Mami Meli Meli
The Border Collies Dilin O Deamhas
Salsa Celtica Esperanza
Calexico w/ Ampara Sanchez Roka
Baka Beyond Hush Hush
Lasairfhiona Ni Chonaola Casadh an Tsuggain
Capercallie Barra Clapping Song
Alcatraz Bibopal Wla’r Delyn Aur
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Altan The Gap of Dreams, Nia’s Jig and The Beekeeper
Altan The House Carpenter (Gypsy Davy)
Dervish The Lover’s Token
Burning Bridget Cleary I Know Who is Sick; On the Spot
Triona Ni Dhomhnaill When I Was a Fair Maid
Ceili Rain Jigorous
Ceili Rain Stomp
Usher’s Island Cairndaisy
Usher’s Island Heart in Hand
Celtian Contentment is Wealth
Caitlin Grey The Gypsy
John McSherry Carrowmore
Solas John Riordan’s Heels
Solas Seven Curses
The Dubliners The Spanish Lady
Paddy Reilly The Fields of Athenry
The Islanders John Maclean’s March
The Islanders As I Roved Out
Celtian The Rights of Man
James Duncan Mackenzie Walk Home
Cherish the Ladies ft. Liam Clancy The Jolly Beggarman
Cherish the Ladies The Missing Piece
Solas The Maid on the Shore
Seamus Egan McDermott’s; Boys of Blue Hill
Seamus Egan Poultry in the Parlour; Rolling the Ryegrass
Lunasa Cotati Nights
Steve Benbow Brennan on the Moor
Dervish John Blessings
Rosalind McAllister Bonnie Doon
Gretchen Priest & Plaidgrass Brumley Brae
Piper Hayes Beneath the Waves*
10:00 am – Erich Leinsdorf – Perfectionist with Lisa Flynn
Boston Symphony Orchestra Beethoven: Symphony No. 3
Royal Philharmonic Orchestra Mozart: Symphony No. 1
Vienna Philharmonic Orchestra Verdi: Falstaff Act 1
New York Metropolitan Orchestra Wagner: Tristan und Isolde
Cleveland Orchestra Dvorak: Symphony No. 6
London Symphony Orchestra Strauss: Salome – Dance of the Seven Veils
Rochester Philharmonic Orchestra Wagner: Siegfried Act 3
Boston Symphony Orchestra Bartok: Concerto for Orchestra
Boston Symphony Orchestra Brahms: Symphony No. 1
Boston Boys Choir, New England Conservatory Chorus, Boston Symphony Orchestra Mahler: Symphony No. 3
New England Conservatory Chorus, Boston Symphony Orchestra Schoenberg: A Survivor from Warsaw
Boston Symphony Orchestra Beethoven: Symphony No. 9
Boston Symphony Orchestra Prokofiev: Symphony No. 2
Boston Symphony Orchestra Britten: War Requiem
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
High Five Drive Promise Of Freedom*
Social Act It’s Not True
Milk and Bone Set In Stone*
Moving Bodies Six Feet Deep*
Little Pink Stars Burn Out
Dave McLean Experiment Rock Soup*
Forrest Hill Like A Fire
Mastodon Blue Walsh
Mastodon Toe To Toes
Son Of James Nightfall*
Legend of The Seagullmen Curse Of The Red Tide
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
Back Yard tire fire Undecuded
Capatin Yonder Ode to s trucker 9
In liars we trust For the people
The Brains Hell’n back
Sleepless Nights Godspeed you death wolf 1979*
The Grucsomes You gotta believe me*
You only got one shot at the big time Myuin’s
Joseph Arthur and the Lonely Astronauts Spacemen
Mice Parade Sneaky Red
Thomas Hellman European Train*
Amandine Fain test of sparks
Burney Bentall Feat Dustin Benatll The MIner*
Rube and Rake From left to right*
Thomm Jutz and Andrea Zonn Crazy if you let it
Barmell and the leftovers Monkey*
Amanda Cook Midnight 402
4:00 pm – The beat with Ollie Kachmar
Mom and DadsRippling River Waltz Rippling River Waltz*
Yuri Kouznetsov and Michael Shinder Laura’s Theme*
Yuri Kouznetsov and Michael Shinder Moscow Nights
Radio Citizen The hop
Soulmaze Vremya
afenginn Akrobad 2
afenginn Kantate Mutagenia
Kala Kalo no jazz for Elvis*
Eric Brace L’Ame des Poetes
Beata Pater Bachnova
Sultans of string Monti’s revenge*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Dr. Lonnie Smith Up jumped spring
Mike Downes Root structure*
Diana Krall L-O-V-E
Francois Bourassa Quartet Five and less*
Pat Metheny, Dave Holland, Roy Haynes Old folks
Benghazi Saxophone Quartet Revolutions*
BC Double Quartet Zattitude*
Robi Botos Budapest*
Jen Hodge All Stars Smoke rings*
Company B Jazz Band Why don’t you practice what you preach*
Jodi Proznick Listen*
Jodi Proznick Let go*
Jodi Proznick Storm*
Liebman-Murley Quartet YSN*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Cat Empire Tthe Chariot
Hoodwinks So Much the Better*
Cheap Suits Just What the World Needs*
Barrymores The Sweetest Song*
Robbie G Music is My Lifestyle*
JFK and the Conspirators The Whole We are Family*
Rudie Crew Stairway
Los Furios Respect*
Girlsmen Mr Man
Hot Knives Julie Julie
Skaos Pass it Over
Kingpins Plan of Action*
The Steves New Train*
The Busters Dead or Alive
Johnny Too Bad and the Strikeouts Patchwork Girl
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Pureblank Yesterday’s Vision of Tomorrow*
Neuraxis Inquisition on Morality*
Doomeastvan Prophecy of Doom*
Humanchu Don’t Panic
The End The Scent of Elegance*
Mastodon Cold Dark Place
The Hollow Heaven*
Farewell to Freeway New Dimension*
Born of Ashes Destined to DIe*
The Human Abstract Echoes of the Spirit
9:00 pm – Radio Schizo with Lewis Jay
Gutter Zero Rest
Blu Shorts Cavity
The Flex Inferno
Tarantula Slime City
The Brass A Little Bit Later*
Fluke Pest*
Vanta II Feral*
No Museums Old Projectors*
Wake Exile*

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>