Log Wed Jul 25

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

July 25, 2018

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
Quito Rymer Intro: Mix Up World
Dr. John Goin’ Back to New Orleans
Sacha Nairobi C’est Moi C’est Toi
Juan Luis Guerra Ojala Que Llueva Cafe
Dave Bartholomew Let the Four Winds Blow
Fernest Arceneaux It’s Alright
Oliver Mtukudzi Kunze Kwadoka
Dr. Michael White King of the Second Line
Soneros de Verdad A Buena Vista
Adriana Maciel Samba dos Anamais
R. Datta & F. Kallos Mahamrtyunjaya Mantra
Serge Gainsbourg Marilou Sous la Neige
Leroy Jones Lord Lord Lord
Alan Stivell & Youssou N’Dour A United Earth One
Majek Fashek Exit: So Long
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
The Andrew Collins Trio Cello Song*
The Andrew Collins Trio King Midas in Reverse*
Richard Ruane & Beth Duquette Saint James Infirmary
You Are Wolf As Sylvie Was Walking
Carolann Solebello Hiram
Carolann Solebello Iron Pan
Buddy Mondlock The Leaving
Charm City Junction Long Distance Call
Charm City Junction Hop High
Sister Sadie Losing You Blues
Roe Family Singers O Young Lovers
Roe Family Singers Rank Strangers to Me
Charm City Junction Turkey Trot
Strength in Numbers Intro: Slopes
Bob Franke This Blank Page
Bobby Sweet Beneath the Sky
Brooks Williams Whatever It Takes
Brooks Williams w/ Hans Theessink Gambling Man
Hans Theessink Big Bill’s Guitar
Big Bill Broonzy This Train (Bound for Glory)
Mary Gauthier Last of the Hobo Kings
Mary Gauthier Wheel Inside the Wheel
Robert Earl Keen w/ Lyle Lovett T for Texas
Mae Moore When Constellations Align*
Chris Hillman Restless
Tom Petty Don’t Fade on Me
The Andrew Collins Trio Famous Last Words*
10:00 am – Taloa with Jared Impichchaachaaha’
New Zealand String Quartet with Richard Nuuns Whitehead: Puhaki ke te Rongi
Luca Manghi and Horomona Horo Whitehead: Hineraukatauri
Hilary Hahn, violin, Cory Smythe, piano Whitehead: Torua
Wiener Philharmonic Bartok: Pianco Concerto No. 3, BB 127, “Adagio Religioso”
Henry Wong Doe Whitehead: Arapatiki
David “Bad Eagle” Yeagley Yeagley: Soul III for solo piano, 1st movement, “Immersion”
National Polish Radio Symphony Yeagley: Wessi-Vah-Peh
The New York 5 Quincy: Choctaw Nights: Fanfare for a Choctaw Soul
Chalres Te Ahukaram Royal, vocals, Horomona Horo, taonga Royal: Te Tahe O Te Rakau
Tower Voices New Zealand and Richard Nuuns Whitehead: Taiohi Taiao
New Zealand Symphony Orchestra Whitehead: The Improbably Ordered Dance
12:00 pm – Back Porch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul Trenwith Back Porch Bluegrass
Laurie Lewis and Tom Rozum My Baby Came Back
Laurie Lewis and Tom Rozum Dream of a Home
The Barefoot Movement Bowling Green
The Barefoot Movement Do What You Please
John Reischman and the Jaybirds Mississippi Hoedown*
Longview Only Time Can Mend a Broken Heart
Missy Werner Band If I Fall
Missy Werner Band Right Here
Pete Steele Coal Creek March
Hamilton County Bluegrass Band Old Times
Laurie Lewis and Tom Rozum Teardrops Falling in the Snow
Laurie Lewis and Tom Rozum Sleepy-Eyed John
Marty Stuart and Del McCoury Let Us Travel, Travel On
IIIrd Tyme Out Carolina’s Arms
IIIrd Tyme Out My Angeline
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Husky Animals and Freaks
Beach Body Wasted Days*
Greyhounds All We Are
Wet Secrets Give It To Me Straight*
Veer Union Bitter End*
Joshua Ketchmark Come True
Dog Day Leave Your Body*
Decemberists Severed
Decemberists Once In My Life
Delta Blip Spooky Action*
Wax Mannequin People Can Change*
Bernice David*
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
Sk Robot Land Sea*
Red Potion Bumbkebees*
Suzy Wilde Flame*
Hannah Georges Elephant*
Fur Trade Don’t Get Heavy *
Paper Kites Maker of time
Hey Marseilles Tides
The Back Homes You Gotta move *
Underoath Hold Your Breath
Night seeker Thunder and lightneing
Cancer bats We Run Free *
Nite haus Fantastic
Anemone Baby you and I*
Scotty Hills Wonder Land Urgency*
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Erika Wennerstrom Letting go
Tampa Vices*
The houses We will break-up *
Upsidedowntown Down side of town*
The Grid pickers fresh socks*
the paperboys perfect stillness*
Ostrea Lake further*
Brent Tyler wasting time*
Annie Sumi life like that*
Tony Furtado low road
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Chet Doxas The walk will do you good*
Coral Egan A couple apartments apart*
Jeremy Ledbetter The tight rope walker*
Francois Bourassa 11 Beignes*
Bill King Quintet God bless the child*
Susie Arioli Mean to me*
Adrean Farrugia, Joel Frahm Cherokee I*
Glenn Crytzer Orch Rhythm is our business
Henry Butler Tipitina
Alex Pangman You got the right key but the wrong hole*
Ranee Lee, Oliver Jones Stardust*
Eddie Henderson Be cool
Amy Cirvini The surrey with the fringe on top*
YUL Florence*
Jean Derome et les Zhomes Dangereux Cogne un genou*
L’Orchestra de pas Perdus Panorama*
Alain Bedard Auguste Trio Noirceur passagere*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
UB 40 Food for Thought
Chris Murray Everything’ll Be Alright*
Los Kung Fu Monkeys It Takes Time*
One Today*
King Muskafa Rastaman*
Kongo Shock Get Ready
General Rudie Listen Up*
Skaface Mind and Body*
Skapone America
Banana Peel Slippers Splash
Action League If You Were Me
Orangetree Alligator
Smash Mouth Flo
Skunks Janie
Skoidats Last Night
Excuses, Excuses Catch Me If You Can
D.O.A. Gonna Set You Straight
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Scars on Broadway Enemy
Black Label Society Disbelief
Fallen Legion Injection*
Edge of Attack Forever*
Surface of the Sun The Grove*
Chariots of the Gods Seventh Weapon*
Benthic City Marked for Death*
Mastodon Motherload
Nothing More Jenny
Derelict The Iridium Layer*

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>