Log Wed Feb 7

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

February 07, 2018

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
Ernest Ranglin Below the Bassline
Doctor King’esi Nipelaki Aki Kwa Baba
Ehukai Moloka’i Slide
Cantoamerica Maira Calypso
Kali Parfum des Iles
Julian Avalos Guajira Bonita
Rosalia de Souza & Nicola Cnote Maria Moita
Te Vaka Tautai E
Susanna Baca Maria Lando
Samite Mwatu
Luis Vargas Tranquila
Ka’Au Crater Boys Opiki Man
Anemos Miazis Me Fotia
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Luke Bulla The Valley
Mary Gauthier Long Way to Fall
Aaron Nathans & Michael G. Ronstadt Cars Don’t Keep
Craig Bickhardt Giant Steps
Ewan MacColl w/ Peggy Seeger Dirty Old Town
Jim Malcolm The Shepherd’s Wife
Rufus & Martha Wainwright Sweet Thames Flow Soflty
Jean Redpath Now Westlin Winds
Dick Gaughan The Father’s Song
Ewan MacColl What Can a Young Lassie Do wi’ An Auld Man
Eddi Reader My Love is Like a Red Red Rose
Norma Waterson Moving On Song
Eliza Carthy Thirty Foot Trailers
Darrell Scott Hank Williams Ghost
The Cactus Blossoms Clown Collector
Nancy Cassidy I Risked My Heart Too
Jez Lowe Tether’s End
Bronwynne Brent Another World
Tim Stafford Rider on an Endless Line
Lisa Moscatiello Little Maggie
Heidi Talbot Dearest Johnny
Mary McCaslin Young Westley
Kate McDonnell Hey Joe
Donovan Lalena
Maddy Prior John Barleycorn
Martyn Wyndham Read
Jeff Black Molly Rose
Simon & Garfunkel Cecilia
Taivi Keep on Moving*
Taivi Rock My Heart*
10:00 am – Magic of Marlboro with Syndicated
Marlboro Recording Society Mozart: Flute Quartet No. 3 in C Major, K. 285B
Marlboro Recording Society Schumann: Andante und Variationen
Marlboro Recording Society Brahms: Clarinet Quintet, 2nd and 3rd movements
Marlboro Recording Society Schubert: Fantasia in F-Minor, D. 940
Marlboro Recording Society Schubert: Hirt Auf Dem Felsen, “The Shepherd on the Rock”, D. 985
Marlboro Recording Society Dvorak: String Quintet No. 10 in E-Flat Major, Op. 51
Marlboro Recording Society Haydn: Gypsy Rondo
Marlboro Recording Society Beethoven: Choral Fantasy
1:00 pm – This is Africa with Stephanie Kaboyo
Soul Brothers Ujaheni
Bholoja Mbombela
Mahube Oxsam
Blk Sonshine Nkosi
Nibs van der Spuy Beautiful feet
Steve Dyer Mananga
Miriam Makeba Orlando
Bryan Adams Please forgive me*
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Shrouded Amps Lucky, Like Me*
Scizzorman Beautiful Child
Be Astronaut Corsica*
Justin Gray and Synthesis Eventide*
Rec Centre King Of The Weekend*
Trench Town Oddities Working Again*
Downchild Into The Fire*
Rhett Repko Please Don’t Laugh*
Rhett Repko Maybe I’m Weak*
Krista Muir The Knife*
Mike McKenzie Between Worlds*
Ivy, The Pulse Prohibition*
The Dudes Bargain On The Darkness*
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
Presence Follow me in
Graham Brown band Hiwatt Bust your lip*
Sleepy driver Like a weapon*
Lucid Structure Home Coming
River Seven Follow me in *
Dana Jean Phonix I.OU.*
The Decemberists Calamity Song
Subwaste Lone Waste
Gorgon Horde Midnight Blue*
Secret Sign Golden Dawn*
Lee Bains the 3rd and The glory fries Centerville
Glo No one hears me*
The party Sheep Stink finger*
The Amos Transparent You were so right*
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Jamiah Rogers Blues Superman
Johnny Reid Shoulders*
Johnny Reid Blank Page*
Cootes Paradise Better Stop*
John Weeks Band The blues just got more blue
Stevie J. Blues Lights out
Downchild Into the fire
Billy holiday Let’s dream in the moonlight
Cab Calloway Are you all reet
Downchild I need a hat*
Deborah Bonham hold on
E.G. It’s hot in here
The Jimmys Ophelia
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Jacques Lesure That’s Mr. Burrell, thank you
Gregory Potter Mona Lisa
PJ Perry & Tommy Banks Joy Spring*
Kennedy Jenson & Tommy Banks Trio He’s funny that way*
Dave Young, Terry Promaine Octet Jeanine*
PJ Perry Quintet We’ll be together again*
Jane Bunnett & Maqueque Cafe Pilon*
Son Cristal Bebe Bebe be
Eva Cortes Sabor a mii
Tommy Flanagan, John Coltrane Eclypso
Milk Crate Bandits Yaletown Dollar Store*
Alex Pangman Little white lies*
Milk Crate Bandits Struttin’ with some barbecue*
Idit Shner Arrival
Willie Jones III My point is
Keith Price Solstice*
Grod Grdina Quintet Casper*
Five Alarm Funk May the funk be with you*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
OMC Land of Plenty
Dave Dobbyn Whaling
Hoodoo Gurus Death Defying
Cat Empire Saltwater
Coolzey and the Fresh Kils Dilapidated Shack*
Cousin Harley Blue Smoke*
Aggrolites It’s Time to Go
Pietasters Crawl Back Home
One Step Behind Embarrassment
Bedouin Soundclash St Andrews*
Los Furios Hey Sister*
Planet Smashers Too Much Attitude*
Ska’d For Life Pick It Up
Big 5 Pussy Whipped
Badtown Hopeless Situation
Reel Big Fish Live Your Dream
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Nine Inch Nails The Becoming
All The Time I Will Never Forget*
Needs The Accursed Share*
Hanzel und Gretyl SS Deathstar Supergalatic
Titans Eve War Path*
Anchoress Foul Bay*
Orchids Curse If Were Divine*
Opeth Beneath The Mire
Ghost Spirit
Reanimator Contradicted By Reality*
Osyron Razors Wind*
A Perfect Circle Weak and Powerless
Devin Townsend Failure*
9:00 am – Radio Schizo with Lewis Jay
Stretch Marks Who’s In Charge*
Stretch Marks Force F********
The Underdogs East Of Dachau
Maanalainen Pelastusarmeija Kaasua
No Mas Demo *
Arms Race Zealot
Desperate Minds Hype*
Slow Bad Man*
Half Wits Night Vision *
Hot Freaks Nightstick*
Bootlicker Submission *
Enemies Get In Line*

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>