Log Wed Feb 21


Daily Program Log

* indicates Canadian Content

February 21, 2018

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
The Chieftains w/ Van Morrison Have I Told You Lately That I Love You
Quarteto Jobim-Morelenbaum Eu e o Meu Amor
Eric Bibb w/ M. Diabate Lovin’ in My Baby’s Eyes
Majek Fashek Love and Affection
Mana Como Te Deseo
Toots & the Maytals w/ Bonnie Raitt True Love is Hard to Find
Georges Brassens Je M’Suis Fait Tout Petit
Teofilo Chantre Segredo Na Luar
Klez Roym Fel Shara
Pape & Cheikh Jello
Zeca Baleiro Meu Amor Bemme Ame
Jack Johnson Better Together
Jodi Martin Love That Survives
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Kipyn Martin Madeleine
Kipyn Martin Dance Across the Sky
All She Wrote The Kid
Buddy Mondlock Poetic Justice
The Brothers Comatose Pie for Breakfast
Old Man Luedecke Big Group Breakfast*
Steve Kaufman Whiskey Before Breakfast
Tom T. Hall Bill Monroe for Breakfast
Danny Knicely & Jack Dunlap Breakfast Feud
The Chieftains Boil the Breakfast Early
Austin Lounge Lizards Merchant’s Lunch
Tom Chapin The Ultimate Lunchroom
Cheryl Wheeler Potato
Debra Cowan Dad’s Dinner Pail
The McEuen Sessions Dinner
Rayna Gellert & Friends Great Big Taters in the Sandy Land
Pat Wictor Lincoln Park
Pat Wictor Celia
Mouths of Babes Spring
Ray Lambiase Spring
Rant Maggie Rant A Good Western Wind*
Rant Maggie Rant Jack’s Wake*
James Taylor Shiver Me Timbers
Lissa Schneckenburger How’s It Gonna End
Sarah Jarosz Come on Up to the House
Carolina Chocolate Drops Trampled Rose
Tom Waits Downtown Train
Shawn Colvin Hold On
Linda Thompson Day After Tomorrow
Steve Earle Way Down in the Hole
Tom Waits John the Revelator
Bruce Cockburn Mon Chemin*
10:00 am – Taloa with Jerod Impichchaachaaha’ Tate
Whirimako Black and Richard Nuuns, taonga puoro Turuki: Kaore Te Por Nei Morikarika
Waiora, Horomano Horo, taonga puoro, Joshua Rogers, Guitar Horo/Rogers: Kutuitui
Charles Te Ahukaramu Royal, vocals, Horomano Horo and James Webster, taonga puoro Royal: Uio
Musicians of the Cleveland Institute of Music Tate: Winter Moons, movement 4 (finale), “She Runs with the Wind”
Charles Te Ahukaramu Royal, vocals Royal: Whakatau Mai
Hirini Melbourne and Richard Nuuns Melbourne/Nuuns: Polawwhiowhio
James J. Pallerite, cedar flute Yeagley: Sonata No. 1 for Northern Plains Flute, V: Vivamente
Ulali, Pura Fe, Soni Moreno-Primeau and Jennifer Kreisbuerg trad. (arr Ulali): Rattle Songs
Saint Paul Chamber Orchestra Ballard: Incident at Wounded Knee
Linden String Quartet Shackleford: The End of the Beginning
Brigham Young University Philharmonic Orchestra Reed: The Plaza of the Ancient Village
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Dana Cooper My America
Boys Night Out Anatomy Of The Journey*
Tired Sunday Choir Reason and Doubt*
Petit Biscuit Follow Me
Aaron Booth Cool Again*
Secret Sign Golden Dawn*
Cousin Harley Deep South*
Freddy Dwight Running Out Of Luck*
Born Ruffians Side Tracked*
Born Ruffians Fade To Black*
Towers Of London Shot In The Dark
Swamp Music Players Belive It Or Not (ft. Sugar Parks)*
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
The Perms High school high*
Sweat Hart Perfect*
Arkells Book Club*
Janes Addiction Underground
Jom Comyn Hachet in Garage*
The Heavy Dream Under the golden sun*
Tessa Kautzman Worlds Apart*
The DGB Insert your city*
Black dog blue Burn it down*
Transistor First time again*
Alka Betablocker
Christopher Smith Sttling Pitch*
Ouri Wild Mother*
4:30 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Arthur Louis Knocken on heaven’s door
Slow Train Soul Naturally
Rodney Hunter Find it
Little Axe If I had my way
The 44s Americana Dixie
Carl Perkins That’s all right
Conway Twitty Long Black train
Dick Glasser Crazy love
Thumper Jones Heartbreak hotel
Downchild Abany Albany*
Johnny Reid The light in you*
Slow Dancer In the water
Roy Buchanan Hey Joe
5:00 pm – Jazz Notes with Jim and
Jodi Proznick 3 AM*
Nick Maclean Quartet On finger snaps*
LèOrchestre DèHommes Tous de loops*
Lemon Bucket Orchestra Heroes*
Achromatics Let it play*
Five Alarm Funk Widowmaker*
Jerry Granelli This bitter earth*
Jacques Lesure For the love of you
Julian Lage Revelry
Tuba Skinny Any kind-a-man
Lu Watters Yerba Yerba Buena Jazz Band Beale Street blues
Jen Hodge All Stars Hellès bells*
Robi Botos Budapest*
Robi Botos Days of wine & roses*
Robi Botos Calhoun Square*
Miss Emily Sometimes itès better to lose*
Scott Hamilton Trio Yo do something to me*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
The Skunks Summertime 1996
Skinny Too Easy*
Wedgewoods You’ve Got Your Troubles*
Bluekilla Horseman Style
Venice Shoreline Chris Brave New Brian*
Allsorts Temper Temper
Ten Too Many Living Without You*
Toasters Go Girl
Skavenjah 2 Tight 2 Fight*
The Beat Twist and Crawl
Bakesys Days Gone By
The Big Chain Pub
Undercovers CRC*
The Agents Skank it Up
Miesha and the Spanks First Love, First Blood*
The Uglies Retirement*
9:00 pm – RADIO SCHIZO with Lewis Jay
Razorbumps 3INAROW
Johnny Terrien And The Bad Lieutenants Night Vision *
Stretch Marks Sik Pleasure *
Sex Vid Trainwreck
The Ejected Gang Warfare
Attak Daga 1
The Insane Why Die
Mayhem Dogsbody
Personality Crisis Wild Game*
The Discarded Mango Mussolini *


<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>