Log Wed Feb 20

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

February 20, 2019

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
Quito Rymer Intro: Mix Up World
Chieftains w/ Van Morrison Have I Told You Lately
Belo Velloso Toda Sexta-Feira
Mana Como Te Deseo
Quarteto Jobim-Morelenbaum Eu E O Meu Amor/Lamento No Morro
Mishka Love & Devotion
Chris Ardoin & Double Clutchin’ Your Love Keeps Lifting Me Higher
Georges Brassens Je M’Suis Fait Tout Petit
Majek Fashek Love and Affection
Eric Bibb Braggin’
Virginia Rodrigues Tempo de Amor
Baaba Maal Cherie
Ladysmith Black Mambazo w/ Des’ree Ain’t No Sunshine
Moreno + 2 Deusa Do Amor
Majek Fashek Exit: So Long
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
The Andrew Collins Trio Cello Song*
The Andrew Collins Trio King Midas in Reverse*
Richard Ruane & Beth Duquette Saint James Infirmary
You Are Wolf As Sylvie was Walking
Carolann Solebello Hiram
Carolann Solebello Iron Pan
Buddy Mondlock The Leaving
Charm City Junction Long Distance Call
Charm City Junction Hop High
Sister Sadie Losing You Blues
Roe Family Singers O Young Lovers
Roe Family Singers Rank Strangers to Me
Charm City Junction Turkey Trot
Strength in Numbers Intro: Slopes
Bob Franke This Blank Page
Bobby Sweet Beneath the Sky
Brooks Williams Whatever It Takes
Brooks Williams w/ Hans Theesskink Gambling Man
Hans Theessink Big Bill’s Guitar
Big Bill Broonzy This Train (Bound for Glory)
Mary Gauthier Last of the Hobo Kings
Mary Gauthier Wheel Inside the Wheel
Robert Earl Keen w/ Lyle Lovett T For Texas
Mae Moore When Constellations Align*
Chris Hillman Restless
Tom Petty Don’t Fade on Me
The Andrew Collins Trio Famous Last Words*
Hook & Nail Locomotive Johnny*
Hook & Nail Boomtown Blues*
10:00 am – Erich Leinsdorf – Perfectionist with Lisa Flynn
Boston Symphony Orchestra Mozart: The Magic Flute Act 2
Tanglewood Music Centre Chorus and Orchestra, Boston Symphony Orchestra Berg Wozzeck: Act 2
Boston Symphony Orchestra Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3
Boston Symphony Orchestra Strauss: Return to the Homeland
Tanglewood Festival Orchestra, Boston Symphony Orchestra Menotti: The Death of the Bishop of Brindisi
Massed Choruses, Boston Orchestra Mozart: Requiem
Boston Symphony Orchestra Mozart: Eine Kleine Nachtmuzik
Boston Symphony Orchestra Lanner: Die Mozartisten Waltzes
New York Philharmonic Orchestra Copland: Music for the Theatre
New England Conservatory Chorus, Pro Musica Chorus, Boston Symphony Orchestra Beethoven: Symphony No. 9
12:00 pm – Science for the People with Rochelle Saunders
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Fuel On Fire Good Times, Bad Times
Wooly Mammoth Project Acquaintances*
High Parade Stare*
Imperial Sound Tracing The Lines
Taproot Release Me
Chris Warren Dubious Elegy
Escape Goat Autopilot*
Niki Kennedy I’m Your Girl*
Niki Kennedy Sweet Existence*
Golden B.C. Every Time*
Lovelet Tusks*
Sammy Duke Deep Within*
3:00 pm – Indie Can Radio with Joe Chisholm
Ria Mae Clothes Off*
The Pack A.D. The Water*
Kalle Mattison Hurt People, Hurt People*
Beautiful Nothing On and On*
Jim Armstrong Joe Fresh*
Head Of The Herd We Should Get Together*
Highs Harvest*
The Balconies I Know You’re Right*
Matt Anderson I Lost My Way*
Grainne Under The Blanket*
Brian Gladstone I Like Me (feat. Bonnie Gladstone)*
Daisy Blue Groff Forever Simply*
Victoria Dunfield Paper Planes*
Union Duke Help Me Push My Blue Days Away*
Alert The Medic Loup Garou*
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Madison Olds Thank you*
Ivy the pulse find my love*
Emma Louise wish you well
Steve pope Call of the wild*
Miles Silver The Abdication
The Ratchets Gotta be cool
The Sheveled this isn’t love*
Cowboys and aliens last night
Cactus the groover
Jesse and the Dandelions thunder and rain*
Claire Coupland Bound for love*
Young Jesus For Nana
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Thisbe Vos I thought about you
Jeff Goldbum, Mildred Snitzer Orch Caravan
blah blah 666 It’s only life*
Jean Martin, Justin Haynes Love boat of love*
Houle, Hawkins, Eisenstadt Advice*
Marie-Veronique Bourque Tut’laisses aller*
Elizabeth Shepherd Tio’Tak:ke*
Elizabeth Shepherd Reine de monde*
Elizabeth Shepherd La Boxe*
Elizabeth Shepherd Suits & ties*
Benjamin Deschamps Rules of compression*
Galactic It’s carnical time
Galactic Cineramascope
Audrey Ochoa Trio Ant and the grasshopper*
Simone Morris Baby this works*
Joe Magnarelli Quintet On a misty night
Bill McBirnie, Bernie Senesky Blue bossa*
Ryan Timoffee Guajira*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Skinny Then There’s You and I*
Determinations Lion Bite
Jah Cutta Ganja Weed*
Bluebeats Boom Boom Boom
Allstonians Another Night
Bedlam Beggars Young Love
Spinecracker Valarie’s Gone*
Dutch Ska Express Babalon Hooligans
Four O Goosfrabar
Agents Sally Brown
Resignators 64 Reasons Why?
Skavenjah Here Comes Trouble*
A Deram I Had La Ballarde du Pivert*
65 Mines Street I Don’t Want To
Mike Field Mechanic*
Stepper Way Out*
Skaface Pick Up Man*
8:00 pm – evelution of metal with Ande
godsmack fucking hate you
black label society stoned and drunk
kataklisim on the edge *
tragidy of mine warriors call*
soulfly soulfly 111
deadgaurd the call*
soulfly seek n strike
B.L.S. DOOMSDAY INC.
M OTORHEAD BROTHERHOOD OF MAN
mudvayne determined
zakk wylde sdmf
finnal trigger freak*
three inches of blood ride darkhorse *
black label fire it up
ministry just one fix
9:00 pm – Radio Schizo with Lewis Jay
Game Medusa
Extended Hell 3 Song Promo
Nearly Dead Something Stronger *
The Inflatable Band $25*
Le Kraken Orgue *
Empty Minds Safe*
Hyena No Capacity
Video Filth Follow Me
GAG U.D.G.
Rat-Nip IOU
Fluke RRR

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>