Log Wed Aug 8

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

August 08, 2018

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth
Quito Rymer Intro: Mix Up World
Afrissippi Ngol Jimoi
Toumast Ikalane Walegh
Souad Massi Inspiration (Illham)
Balla Tounkara Toungamagni (Advenure)
Ramata Diakite w/ Charlie Musselwhite Maba
Amar Sundy Ouallache
Baba Djan Sabari
Laye Sow Kayba
Amadou et Mariam Mon Amour, Mon Cherie
Orchestra Baobob Dee Moo Woor
Daby Balde Waino Blues
Tinariwen Amassakoul ‘N’ Tenere
Majek Fashek Exit: So Long
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
Jeffrey Foucault I Know You
Jeffrey Foucault Pretty Hands
Jackie Bristow Shot of Gold
Rodney Crowell Earthbound
Rosanne Cash Modern Blue
Brooks Williams Bright Side of the Blues
Charm City Junction Please Don’t Bury Me
Kathy Mattea I Can’t Stand Up Alone
Boz Scaggs On the Beach
Craig Bickhardt Steady as She Goes
Meadows at Night Letters in Silver and Black
Kathy Greenholdt Quiet Cecilia
Maria Muldaur The Diplomat
Ray Bonneville Canary Yellow Car*
Junior Sisk A Brand New Shade of Blue
Dervish Heading Home
Strength in Numbers Intro: Slopes
Ricky Skaggs & Kentucky Thunder Sally Jo
Del McCoury Band Hot Wired
Darin & Brooke Aldridge No End in Sight
Tim O’Brien When the Mist Clears Away
Hot Rize Colleen Malone
Molly Tuttle Save This Heart
Billy Strings On the Line
Billy Strings Salty Sheep
Gina Clowes Saylors Creek
Stuart Duncan, Yo Yo Ma, Edgar Meyer & Chris Thile Hill Justice
Sam Bush Transcendental Meditation Blues
Doyle Lawson & Quicksilver Guitar Case
Balsam Range Somethin’ About that Suitcase
Michael Cleveland & Flamekeeper Farewell for a Little While
Dana Sipos Lily in the Window*
10:00 am – Taloa with Jerod Impichchaachaaha’ Tate
Hirini Melbourne and Richard Nuuns Melbourne/Nuuns: Tangimokemoke a Raureka
Tungia Baker, voice, Richard Nuuns, taonga puoro, Judy Bailey, piano, George Pedersen, cello Whitehead: Ipu, movement 1, Waka, Kowhai and Tui
Tungia Baker, voice, Richard Nuuns, taonga puoro, Judy Bailey, piano, George Pedersen, cello Whitehead: Ipu, movement 2, Waka’s Love for Kowhai, movement 3, The Storm, movement 4, The Aftermath
Howard McGuire, baritone, Chalres Te Ahukaramu Royal, piano Royal: Baxter Songs
Polish Radio Symphony, James Pellertie, flute Yeagley: Clouds of an Evening Sun
Voices of Change String Quartet Ballard: Fire Moon String Quartet
San Francisco Symphony, Christine Bailey Davis, flute Tate: Tracing Mississippi, Concerto for flutre and orchestra, 4: Halshi’ Hiloha (Sun Thunder)
12:00 pm – Backporch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul Trenwith Back Porch Bluegrass
Spinney Brothers Living the Dream*
Spinney Brothers Lonely Lonely Bed*
Barwick and Siegfried Digging Dusty Diamonds
Barwick and Siegfried Over the Ocean
Walden Dahl My Rose of Old Kentucky
Walden Dahl My Heart Has Turned to Stone
Country Gentlemen Palms of Victory
Donna Ulisse Holy Waters
Reeb and Caleb Can I Sleep in Your Barn Tonight, Mister
The Company Blow That Whistle
Lou Reid When it Rains
Lou Reid Nobody’s Love Like Mine
Byron Berline Teetotaler Reel
Dixie Beeliners Dixie Grey to Black
1:00 pm – Connections with CFBX
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
Juliet Band Foggin up the clear View
Kareno the kids Worried Shoe
Daniel Dryen Crazy Game *
The Gears Baby Run Around
Rose Dale West Coast Fever *
Yukon Blonde Streets *
Mark Pritchard Circle of fear
Nightmare on Wax Tell My vision
Hear Felt I Dont *
Chad valley Impartial
Digits Into the night*
Lightswimmer GitHead
Warm Gum Hot River *
Dinosaurs Bones Dreamers Song *
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Barbara Dane It isn’t nice
Jeff Morris Go kart ride*
Sean Poluk five long years*
Gordie Tentrees and Jaxon Haldane Armand*
Rick Fines buttermilk falls
Mat Lax Awakening
Ken Tizzard Waste your time*
100 mile house Hollow ponds*
The weather station personal eclipse*
Lennie Gallant flowers i my heart*
Robb Moss oh child of mine*
Frank Ridsdale If I had a hammer*
Johnson Montain boys blue diamond mines
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Adrean Farrugia, Joel Frahm Nobody else but me*
Ben Markley Quartet Basic economy
Molly Johnson Lady Day and John Coltrane*
Tardo Hammer Short story
Joani Taylor In a sentimental mood*
Joani Taylor Too long at the fair*
Joani Taylor You Made me love you*
Joani Taylor and Bob Murphy Town without pity*
Joani Tayor Alfie*
Joani Taylor Lover man*
Joani Taylor Embraceable you*
Andrew Rathbun Large Ensemble Fractured
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Mitch Girio Breaking My Heart Again*
Danny Rebel and the KGB I Wanna Go Home*
Monkey Rude Forever
Screw Ups Don’t Turn
Hoodwinks Last Warning*
Arsenals Hypocrite*
Save Ferris Goodbye
Skavenjah Relax*
Rudeboy She Skanks Around*
Punch the Clown Heather
Salads The Roth Kung Fu*
Special Skank Take a Look at Me
RWPO Morning Tory*
Skanic Don’t Dance Too Hard
Skalinskis I Don’t Love You Anymore
Scratch Buffalo Kill the Sky*
Dumb Art Fact*
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Fallen Legion Cipher*
Volcano Calculator Win a Few*
A Hero, A Fake Sleep State
Baptized In Blood Down and Out*
Thy Flesh Consumed Devout Heathen*
Deadwalk Scandalous Death Sentence*
Kill Matilda Sugar and Spice*
Severed Serenity Broken Mind*
Drivin Death Metal Wind*

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>