Log Wed Aug 21

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

August 21, 2019

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth
Quito Rymer Intro: Mix Up World
Bob Marley One Love (Dub Version)
Jimmy Cliff The Harder They Come
Skatalites Freedom Sounds
Judy Mowatt Let’s Dance
Toots & the Maytals I Gotta Woman
Peter Tosh w/ Mick Jagger (You Gotta Walk) Don’t Look Back
Culture Why Am I a Rastaman
Ernest Ranglin Surfin’
Ziggy Marley ft. Toots Hibbert Take Me to Jamaica
Kingston Ladies Train is Coming
Lee ‘Scratch’ Perry Seaside (Mystic Mirror)
Stanley Beckford Sam Fi Man
The Jolly Boys Take Me Back to Jamaica
Joe Higgs Upside Down
Majek Fashek Exit: So Long
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Strength in Numbers Intro: Slopes
The Small Glories Alberta*
Louien I Follow You
Karine Polwart Machines
Shogglenifty & Dhun Dhora ft. Laura Jane Wilkie Dead End Glen
Michael Walsh Boys the Lough & Trip to Birmingham
Kacy & Clayton The Forty-Ninth Parallel*
Odette Michell Great Old Northern Line
Odette Michell Light Up London Tower
Lisa Hannigan Little Bird
Emily Mae Winters Would the World Stop Turning
John C. Riley My Son John
Josienne Clarke Season and Time
Martin Simpson, John Smith, Nancy Kerr & Andy Cutting Born Human
Kathryn Tickell & the Darkening Hushabye Birdie
Olivia Chaney Polly Vaughan
Strength in Numbers Intro: Slopes
Wil Maring Keeper of the Farm
Brooks Williams Late Night Train
Vince Gill I Don’t Wanna Ride the Rails No More
Pretty Little Goat Jenny on the Railroad & Ruben’s Train
Rodney Crowell w/ Lyle Lovett What You Gonna Do Now
Rodney Crowell Many a Long and Lonesome Highway
Eric Clapton Running on Faith
Guy Davis Blackberry Kisses
Martin Carthy Lord Randall
Genevieve Racette Miles Away
Steeleye Span Mackerel of the Sea
Dallahan Terrarium
David Newland No Way to Stay Warm*
10:00 am – Year of Creative Scotland with Colin Ure
Daniil Trifonov, piano Medtner: Three Fairy Tales
Calder Quartet Mendelssohn: String Quartet in F Minor, Op. 80
Leonidas Kavakos, violin, Nicolai Lugansky, piano Stravinsky: Duo Concertant
European Union Youth Orchestra Debussy: Three Nocturnes
Calder Quartet Ravel: String Quartet in F, 2nd movement
12:00 pm – Unheard Youth – Earth Matters with Syndicated
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Matt Blais Fool’s Gold*
Wise Child Two Of Us*
Patrick Krief Daydream Lover*
Roman Clarke Faithful Man*
Valley Sports Car*
Northern Pikes King In His Castle*
Winona Forever BackSeat*
JP Mortier House Of Corridors*
JP Mortier Resurrection*
Sawbones Hunker Down*
Murray Little Forever Seventeen*
3:00 pm – RVF with Syndicated
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Rob Taylor Duke of Dublin*
DC Bloom Braced for the big one
James Kasper One dead*
Lucas Choi Zimbel What owns who*
James & Annie Hill waiting*
Ordinary elephant Jenny and James
Allison De Groot Beaufort county jail
David Glaser Caffeine and nicotine
RJ Cowdery Secrets in my dream
Rickey Bellinger the high road
Joe Charron This place called home*
Ordinary elephant Harriet
Terry Kitchen Knockin on heaven’s door
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Langineu Parsons Soyuz dance
Birds of Chicago Etoile d’amour (Stardust)*
Dawn Pemberton Deeper*
Jeff Healey and the Jazz Wizards Bugle call rag*
Jeff Healey Pardon my southern accent*
Jeff Healey and the Jazz Wizards Basin Street Blues*
Clipper Anderson Only child
B3 Song for my father
Brad Mehldau Trio Stan the Man
Pat Metheny Unity Group We go on
Alex Sill The activity
Roberto Lopez Guayaba y limon*
Jane Bunnett & Maqueque El chivo*
Laura Crema Waters of March = Aguas de Marca*
Alison Young Celia & Harry*
Marc Jordan Slow bombing the world*
Abercrombia, Johnson, Erskine Stella by starlight
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Aggrolites Why You Rat
The Beatdown Sailing The Sea*
The Fabulous Lolo If You Should Lose Me*
Sublime Caress Me Down
Girlsmen Man Go Mad
Bluekilla Munich City
Vibration Syndicate This Is Ska
7 Seconds of Love Let’s Get Wasted
Graduates Telephone
Barrymores Can’t Stop the Rock*
Class Action That Guy*
Planet Smashers Hookie*
Spider Nick and the Maddogs Mango Shake
Ill Scalett Don’t Rush*
Gamblers I’m Out*
Hextals All My Favourite Bands Are Turning Emo*
8:00 pm – Drunk in a Graveyard with Robin Goodfellow and Scott Floronic
Enterprise Earth Sleep Is For The Dead
Sludgehammer Climactic Death*
Concrete Funeral Code Adam*
Rammstien Deutschland
TripleMurder Boogieman*
Slutvomit Baphomet’s Call
Polynove Pole Deceptive Reflections
Anomalism Cryptosphere*
Scimitar Knight’s Collapse*
Creeping Death Bloodlust Contamination
Zheani The Question
Nicole Dollanganger Cute Aggression*
Lifetime Shitlist Proud Boys
Darsombra Transmission
9:00 pm – Radio Schizo with Lewis Jay
Rudimentary Peni Radio Schizo
Honey Bane Girl On The Run
Dead Tired White Caps*
Black Pestilence Vertex*
Crass Punk Is Dead
Flux Of Pink Indians Take Heed
Harrington Saints Rise Up*
Harrington Saints Red State*
Koro Acid Casualty
Rixe Razzia
Glue The Jokes Write Themselves
Dumb Cursed*
Lung Butter Vile*
Imaplers Electric Avenue
Mellakka Ei
Charger Damage*
Look Sacre Silence et Cilice*
Gas Rag Criminal Gas
Green Beret Bloody Summer

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>