Log Tue Nov 28

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

November 28, 2017

7:00 am – Hear the World with Dheera Sujan
Kocani Orkestar Atlantis
Kocani Orkestar Saleas
Kocani Orkestar Maruska
Namgyal Lhamo Jhola Tashi/Auspicious Song
Namgyal Lhamo Amaleh/Seagull
Namgyal Lhamo Shyel Kyishokpa/Crystal Song
Namgyal Lhamo Shigatse/Folk Song from Shigatse
Vinsky Project The Hollow Tree
Maite Hontele Cachita
Maite Hontele A Gozar Con Mi Combo
Maite Hontele La Vida Tiene Sabor
Maite Hontele Descarga Cachao
8:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Brian Saunderson
Tim Hus Hockeytown*
Tim Hus Canadian Pacific*
Tim Hus Home of Hank Snow*
Tim Hus Sasquatch Hunter*
Tim Hus Talkin’ Saskatoon Blues*
Tim Hus Vagabond*
Tim Hus Country Music Lament*
Tim Hus Saskatchewan Son-of-a-Gun*
9:00 am – WFMT Music Specials with Suzanne Vega
10:00 am – America’s Music Festivals with Orli Shaham
Chautauqua Institution (cond. Jorge Mester) Dohnanyi: “Szimfonikus percek” (Symphonic minutes), Op.36
Audubon Quartet Dvorak: Cypresses: III, VIII, IX, XII
Chautauqua Institution (cond. Grant Cooper) Byron Adams: Capriccio Concertante
Audubon Quartet, David Salness Dvorak: String Quintet, Op.97 “American”
Chautauqua Institution, Julie Albers (cond. Grant Cooper) Elgar: Cello Concerto
Chautauqua Institution, Jared Jacobsen (cond. William Eddins) Widor: Symphony No.6 in G Minor for Organ & Orchestra: III
12:00 pm – Consciousness, Ego and Enlightenment with Cara
Skylar Bouchard From Me to You*
Ken Dunn Still I Believe*
Katherine Moller Storm Queen*
Broomsticks and Hammers Kathleen*
1:00 pm – This is Africa with Stephanie Kaboyo
Sam Philips No expectations*
Hi life Obemunu
Watssissi Alewge
Lord Morroco Kavubuka
Rei Ginger Johnson
A You Momma Ginger Johnson
2:00 pm – CFBX Canadian Talent Showcase with CFBX
We Are Wolves Total Solide*
We Are Wolves Coconut Night*
We Are Wolves Magique*
We Are Wolves Walk Away Walk*
We Are Wolves Some Words*
We Are Wolves So Nice, So Cold*
We Are Wolves Fight and Kiss*
We Are Wolves Vietnam*
We Are Wolves I Wrote Your Name on My Kite*
3:00 pm – live mike with mike weddell
van morrison guardian angel
pink floyd brain damage
anoushka shankar secret heart
carminho saia rodada
joe bowden project rustling of the leaves*
jordana talsky bitter sweet heart*
hellig manouevre since you’ve been gone*
4:00 pm – Blues Boogie & Bop with Vince Almond
Rauol And The Big Time Ludella featuring Bharath Rajakumar& Julian Fauth*
Eric Bibb Booker’s Guitar
Bukka White New Orleans Streamline
Big Dave Mclean Atlanta Moan *
Samantha Martin & Delta Sugar Addicted *
Cayla Brooke Divalicious *
Albert Castiglia Three Legged Dog
Davide Pannozzo Living Loving
Big Jon Atkinson & Bob Corritore Mojo Hand
Chickbone Slim Do You Like It
Andre Bisson Feeling Fine *
Kevin Briet I Got Em Too*
Elvin Bishop’s Big Fun Trio 100 Years Of Blues
5:00 pm – rick around the world with rick albert
baka+Beyond lupe’
mc yogi be the change
ceumar outra era
perunika trio three nightingales
sergio rivero pobre lola
beautiful nubia+roots renaissance band araroni*
lemon bucket orchestra nese halya vodu*
ecodeck voices have eyes*
fado em si bemol armando’s rumba
orchid ensemble dancing moon*
mehran sunshower
ana alcaide khun caravan
ladama sin ataduras
eliana cuevas el manantial*
holly blazina a sergio*
mosquitos todo fogo
armando garzon chan chan
boogat mezcalero feliz*
pierre kwenders zonga*
meklit i want to sing for them all
ouroboros jacob 1234*
souljazz orchestra aduna jarul naawo*
mosquitos estrangeira
7:00 pm – Afro Beats Today with Kanmi
Davido Like that
Runtown energy
Rudeboy Fire Fire
Wizkid Manya
Wes Mason Worht it*
Tekno ft wizkid Mama
Lil Kesh Rora
Reekado banks Easy(jeje)
Mayokun Mama
Kiss Daniel Sofa
Wes Mason Shipping Away*
8:00 pm – bc brew with ben l-y
folk show road helena *
folk show road sweet redemption*
parlour panther starving artiste*
parlour panther electric*
adrian teacher & the subs i feel the same*
adrian teacher & the subs forgot america *
drum and bell tower quiet call*
leathan milne the landing*
andrew judah in the sun*
lydia hol ammunition*
bend sinister move a little slower*
bend sinister get along*
9:00 pm – On the Marquee with Julie Simmons and Rod Simmons
The Lion King (OBC) Hakuna Matata
Nathan Lane, Matthew Broderick (The Producers OBC) We Can Do It
Marissa Jaret Winokur, Matthew Morrison (Hairspray OBC Without Love
Avenue Q (OBC) Sucks to be Me
Spamalot (OBC) Not Dead Yet*
Michael Hope Bewitched
Jersey Boys (OBC) Who Loves You
Lea Michele (Spring Awakening OBC Mama Who Bore Me
In the Heights (OBC) It Won’t Be Long Now
Billy Elliot (OLC) Born to Boogie*
Michael Hope Tell Me On a Sunday

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>