Log Tue Apr 3

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

April 03, 2018

7:00 am – Hear the World with Dheera Sujan
Luisito Quintero & His Percussion Madness Acid
Luisito Quintero & His Percussion Madness Tumbao
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Pavao Marcha Do Donzel
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Mae Da Lua Cacador
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Corta O Pau
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Manto Dos Sonhos
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira Nao Adianta
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira Nao Tem Nada Nao
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira Nem Ven Que Noa Tem
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira So Uma Lagrima
Beautiful Nubia & the Roots Renaissance Band Goodfella*
8:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Shelley Gummeson
Big Sugar If I Were Heaven Tonight*
Big Sugar Roads Ahead*
Big Sugar It’s All I Know*
Big Sugar Little Bit a Alright*
Big Sugar Come a Little Closer – Now Come*
Big Sugar True Believers*
Big Sugar Counterfeit Wings (Are Some Jive Ass Wings)*
Big Sugar Un-Employed Expert*
Big Sugar Revolution Per Minute*
9:00 am – WFMT Music Specials with Dennis Moore
Civic Orchestra of Chicago (cond. Sir Mark Elder) Berlioz: Overture to Beatrice and Benedict
Civic Orchestra of Chicago (cond. Sir Mark Elder) Dvorak: Symphony No.9 in E Minor, Op.95 From the New World
Civic Orchestra of Chicago (cond. Cliff Colnut) Shostakovich: Symphony No.9 in E Flat, excerpt from final movement
Dimiter Terziev Gabriel Faure: Nocturne No.10 in E Minor, Op.99*
10:00 am – America’s Music Festivals with Orli Shaham
Eastern Music Festival Peter Boyer: “Festivities”
Eastern Music Festival Beethoven: Piano Concerto No.5 “Emperor”
Eastern Music Festival Brahms: Concerto for Violin and Cello: II and III
Eastern Music Festival Philip Rothman: “Starsplitter”
Eastern Music Festival Mozart: “Parto, ma tu ben mio” from “La Clemenza di Tito”
Eastern Music Festival Bruch: Violin Concerto No.1 in G Minor
Eastern Music Festival Dan Locklair: Organ Concerto: II
12:00 pm – Coonsciousness Ego Enlightenment with Cara Beckett
Wanda Gronhovd No More Words*
Mattie Leon Signal Hill*
Steve Sainas My Darkest Days Are Done*
Good Lovelies Daylight*
1:00 pm – Live in the Shuswap with Richard Sevigny
Dan Engelland Can’t Always Get What You Want*
Dan Engelland Come in My Kitchen*
Dan Engelland I Got Loaded*
Dan Engelland Good Morning Little Schoolgirl*
Dan Engelland Got Love is You Want it*
Dan Engelland Crazy Love*
Dan Engelland I’m a Ram*
Dan Engelland Baby What’s Wrong*
Dan Engelland Mary Ann*
Dan Engelland Further on Up the Road*
Dan Engelland Night Train*
Dan Engelland Colorado Girl*
Dan Engelland You Will Find Me*
2:00 pm – CFBX Canadian Talent Showcase with CFBX
Jimmy Bowskill Six O’Clock*
Jimmy Bowskill Hug You*
Jimmy Bowskill Why*
Jimmy Bowskill Big Fat Minor*
Jimmy Bowskill Willie Does it All*
Jimmy Bowskill Grinnin’ in Your Face*
Jimmy Bowskill Link Into Your Chain*
Greenstreak Island Lament*
Greenstreak Saturday*
Greenstreak Flicker of My Eye*
Greenstreak Through it All*
3:00 pm – livemike with mike weddell
buffie st marie spirit of the wind*
buffie st marie war racket*
chris birkett be creative*
a tribe called red bread and cheese*
river jacks beast*
humans over again*
the beaches turn me on*
thomm jutz crazy if you let it
amanda cook midnight
rube and rake a little too big*
barney bentall hey mama*
4:00 pm – Blues Boogie & Bop with Vince Almond
Pee Wee Crayton Texas Hop
Lil Red & The Rooster Chicken Scratch
Harpdog Brown feat Charlie Musselwhite Moose On The Loose *
Sugar Brown Walkin’ With Frankie *
The Bush League Kokomo Baby
Reverend Freakchild Personel Jesus (on the Mainline)
Myles Goodwin I Hate To See You Go *
Steven Troch Band Short End
Marcia Ball Take A Little Louisiana
Victor Wainwright and The Train Witshire Grave
James Hay Trio Two Pence *
Black Cat Soul Barking Up The Wrong Tree *
Vanja Sky Low Down & Dirty
5:00 pm – rick around the world with rick albert
linda ronstadt la chaareada
virginia rodriguez milmar voce
mercedes sosa razon de vivir
sultans of string a place to call home*
jean pierre simons on danse
astor piazzolla camorra II
sevara korgin kelar
ernest ranglin up on the downstroke
spanish harlem orchestra aprende a querer
simon shaheen sama’i kurd
sainkho valley of shadows
suba na neblina
suba segredo
idan raichel other people’s dreams
armik pacifica
deborah swiney i remember rio
ray lema+ballou canta+fredy massamba+rodrigo viana leila
beautiful nubia agba meje*
afrika mamas thula sana
bellegatde anba tonel*
justin gray+synthesis serenity*
eric brace petite fleur
brenda navarrete aochun
7:00 pm – When Swing Was King with Rod Simmons
Glenn Miller In the Mood
Benny Goodman Sing, Sing, Sing
Harry James, Frank Sinatra Ciribiribin
Company B Jazz Band Bounce Me Brother With a Solid Four*
Artie Shaw Begin the Beguine
Tommy Dorsey I’m Getting Sentimental Over You
Dave Young / Terry Promane Octet Oh What a Beautiful Morning*
Charlie Barnet Cherokee
Stan Kenton Artistry in Rhythm
Duke Ellington Take the A Train
Cab Calloway Minnie the Moocher
8:00 pm – On the Marquee with Julie Simmons and Rod Simmons
Carol Channing and Company (Hello Dolly OBC) Hello Dolly
Cabaret Orchestra (Cabaret, 2000) Entr’Acte*
Catherine Hansen (Cabaret 2000) Maybe This Time*
Chita Rivera (Chicago, OBC) All That Jazz
Robert Alda (Guys and Dolls OBC) Luck Be a Lady
Andrea McArdle (Annie OBC) Tomorrow
Bernadette Peters, William Parry (Gypsy NBC) Some People
Alfred Drake (Oklahoma! OBC) Surrey With the Fringe on Top
Mary Martin, Patricia Neway (Sound of Music OBC) My Favorite Things
Julie Andrews, Rex Harrison (My Fair Lady OLC) The Rain in Spain

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>