Log Thu Nov 30

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

November 30, 2017

7:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Shelley Gummeson
Jim Byrnes Didn’t It Rain*
Jim Byrnes Running Out of Time*
Jim Byrnes Stardust*
Jim Byrnes Be Ready When He Comes*
Jim Byrnes Lay Me Down Sweet Jesus*
Jim Byrnes The Death of Ernesto Guevera*
Jim Byrnes The Beast in Me*
Jim Byrnes Big Bill’s Blues*
Jim Byrnes Today*
Jim Byrnes Of Whom Shall I Be Afraid*
Jim Byrnes Last Fair Deal*
8:00 am – Hear the World with Dheera Sujan
Izaline Calister Speransa
Izaline Calister Juny
Izaline Calister Miso Den Boso
Lenneke van Staalen en Heiko Dijker Raga Kirwani
Heiko Dijker & Makalu Kwartet Lahar
Heiko Dijker en Shankar Mahadevan Konna Call
Spok Frevo Orquestra Passao de Anjo
Spok Frevo Orquestra Onze de Abril
Spok Frevo Orquestra Nino Pernambuquinho
Boogat Sabes Muy Bien*
9:00 am – Locally Produced with Mike Potestio
Andrea Smith This Time*
Blu Hopkins Voice of the Barrenlands*
The Shift I Just Wanna Be Me*
10:00 am – Music & the Muse with Jack Jones
R Gothoni & Finlandia Sinfonietta Srul Irving Glick – 1st Mvt Piano &*
Strings Concerto
Edith Wiens & Rudolf Jansen Trad Scots arr Healey Willan – Ae*
fond kiss…
Steven Isserlis & London Symphony Tavener – Opening of Protecting Veil
Uri Mayer dir Edmonton Symphony M Forsythe – Jubilee Overture*
The King’s Singers R Newman – Short People
M Vengerov & Philharmonia Orch E Lalo – Symphonie espagnole
Robert Minden & Carla Hallett R Minden/C Hallett – Tell Me/Free Fall*
Ainhoa Arteta(sop) Michael Long(gui Anon Spanish – Noches Noches
3 Choirs dir C Orff -Round Dance Carmina Burana
Marielle Nordman Rene Duchable E Parish-Alvars – Concertino for Harp
& Piano
A Kazar & H-J Roedelius A Kasar – Rohstoff
12:00 pm – Democracy Now with Amy Goodman
1:00 pm – Canadian Voices with Syndicated
2:00 pm – Japan with Hikaru Inoue
TWICE CHEER UP
Sakura Fujiwar Soup
Sky peace Christmas Smile
Che’Nelle Kiseki
Sukima Switch Kanade
Gospellers Towani
Leo Ieiri Kimi ga kureta natsu
HY Song for
Sakurako Ohara Sayonara
4:00 pm – Mind The Gap with Cayman Duncan
Electric Youth A Real Hero*
Austra Future Politics*
TV On The Radio The Wrong Way
Mappe Of Cavern’s Dark*
Sorority Noise A Portrait Of
Perfume Genius Wreath
Kevin Morby I Have Been To The Mountain
The Antlers I Don’t Want Love
Radio 4 Our Town
Leif Erikson Flying High
Destroyer Tinseltown Swimming In Blood*
The Preatures Girlhood
Chris Dumb Love*
Jupe Jupe Haunts And Hates
5:00 pm – Wavelengths with Leon R.
Thomas Dolby Dissidents
Phono Pony Vacant*
Oromocto Diamond Atlantis*
Biblical Mature Themes*
Metz Mess of Wires*
Brian Eno An Ending (Ascent)
6:00 pm – Evenin’s with V with Veronica
Current Swell Young and Able *
Joey Landreth Time Served *
Twin Bandit I Try*
Angus Just a Boy*
Ben Howard Only Love
Alexi Murdoch Some Day Soon
Fleet Foxes Helpessness Blues
Sons of the East Miramare
Leif Erikson Real Stuff
Portugal the Man So Young
Sons of the East Hold On
Brett Dennen Ain’t No Reason
Bear’s Den Above the Clouds in Pompeii
7:00 pm – the blues hiway – hiway 61 with doc charles
sonny boy williamson good evening everybody
cayla brooke it’s over*
albert castiglia unhappy home of blues
ghalia and he mama’s boys waiting
elvin bishop it’s all over
andre bisson the reason why*
jim byrnes something inside of me*
blind boys of alabama almost home
savoy brown close to midnight
david gogo merry xmas baby*
rita chiarelli hiway 61*
8:00 pm – The Night Train with Archie
Solace Life Wont Wait*
Bend Sinister Move A Little Slower*
Riverside Pinosa*
The War On Drugs Up All Night
Julian Cope Safesurfer
Aerosmith Amazing
S Earl Hardy She Digs Graves*
Cold War Kids Restless
Seaway Stuborn Love*
John Francis Bongiovi Jr Runaway
Oromocto Diamond Amigovio*
Willie Nelson Back To Earth

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>