Log Thu Feb 27

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

February 27, 2020

7:00 am – The CFBX Canadian Talent Showcase with Jim Dupuis
Susie Arioli Intro: Spring
Susie Arioli Foolin’ Myself*
Susie Arioli Do Nothing ‘Til You Hear from Me*
Susie Arioli Looking for a Boy*
Susie Arioli I Can’t Get Started*
Susie Arioli Beyond the Sea*
Susie Arioli Blue Skies*
Susie Arioli Dearest Darling*
Susie Arioli Those Lonely, Lonely Nights*
Susie Arioli Here’s to the Losers*
Susie Arioli All the Way*
Susie Arioli Time After Time*
Susie Arioli Spring*
Susie Arioli Someone Else*
Susie Arioli Exit: Spring
Andy Ballantyne All Stops to Oshawa*
8:00 am – Hear the World with Dheera Sujan
Luisito Quintero & his Percussion Madness Acid
Luisito Quintero & his Percussion Madness Tumbao
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Pavao Marcha Do Donzel
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Mae da Lua Cacador
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Corta O Pau
Renata Rosa & Polyphonies Kariri-Xoco Manto Dos Sonhos
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira Nao Adianta
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira Nao Tem Nada Nao
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira Nem Ven Que Noa Tem
Samba Soul Seventies & Lilian Vieira So Uma Lagrima
The Mariachi Ghost Remedios (Martiniana)*
9:00 am – Locally Produced with Samantha Garvey
Meliah Intro: Coffee Cake
Meliah Exit: Coffee Cake
10:00 am – Music & the Muse with Jack Jones
Passin/New Leipzig Bach Coll Mus JSBach – Badinerie
S & O Assad (guitars) J-P Rameau – Allemande/Gigues
Collegum Terpsichore Schein – Suite #4 in D
Philharmonic Orchestra Tchaikovsky – Arab Dance/Trepak
Orchestre symphonique de Montreal Saint- Saens – Danse macabre*
Vienna Philharmonic Grieg – Aus dem Karneval
Liszt – Valse caprice
Duo Fortin-Poirier (pianos) Barber – Souvenirs*
Madeleine Peyroux & Band Cohen – Dance Me to the End of Love*
Pascal Roge (piano) Faure – Valse caprice
Queensland Symphony Orchestra Arnold – English /Scottish/Irish &
Welsh Dances
Dan Chadburn (piano) Dan Chadburn – Starlit Waltz*
12:00 pm – Democracy Now with Amy Goodman
1:00 pm – Folk Roots Radio with Jan Hall
Mike T. Kerr Working on It*
Johnathan Byrd Pickup Cowboy
Twas Now Old Fashioned Way*
Ivan Rosenberg October Surprise*
Moonfruits Les Marins*
Moonfruits Ste-Quequepart*
Moonfruits La Legende de Roustabout*
Moonfruits Roustabout*
Shauit Tshin an Nitauassim*
Carolyn Fe Jerusalem’s Thorns*
Red Dirt Skinners Under Utopian Skies*
2:00 pm – World at Noon with Dev Shah
Johannes Linstead Tides of Eden*
Twelve Girls Band Romantic Energy
Puentes Brothers Corazon En Fuga*
Tony Allen I No know*
Autorickshaw Chennai Five-O*
Bombay Dub Orchestra Monsoon Malabar
Tabla Beat Orchestra Live In San Francisco
Delhi 2 Dublin Harmonizin*
Motihan Brigade Power to the people*
Tinsley Ellis Evil Till Sunrise
Transglobal Underground Secrets & Distant Dreams
3:00 pm – SECRET RADIO with AGENT69
NO MEANS NO THE TOWER*
ALICE DONUT THE SUN OF A DSIGRUNTELED X POSTAL WORKER
STORC ME AND MY BOWFLEX*
MORPHINE YOU SPEAK MY LANGUAGE
MAC MILLAR GOOD NEWS
LOTTE DA NOCH KMMT
JASMINE TRAILS CANDLES*
MANCHESTER ORCHESTRA THE SILENCE
NOTE TO FUTURE SELF INSIDE OUT
ELEVENTY SEVEN INSIDE OUT*
HOLY FCUK LUXE*
4:00 pm – Mind The Gap with Cayman Duncan
LCD Soundsystem You Wanted A Hit
Jay Som A Thousand Words
Grimes Delete Forever*
Shout Out Out Out Bad Choices*
Perfume Genius Describe
Runnner Eggshell
Vundabar Montage Music
Idles I’m Scum
Brandon Wolfe Scott Burden On Your Shoulders*
Electric Youth Thirteen*
Mimico Common Tar*
JS Williams My Name Is December*
5:00 pm – Commitment Issues with jorb co (just filling in)
Lakou Muzik, Win Butler, Regine Chaisson Iko Kreyol
J. Solemn Mountain Man*
Bedouin Soundclash Gyasi Went Home*
Girls The Oh So Protective One
Tequila Mockingbird Orchestra La Puta Gravacion*
Atmosphere Guns & Cigarettes
Pat Metheny Group Eighteen
St. Vincent Black Rainbow
Stephen Nikleva The Quiet Surf*
Lewlewal De Podor Oumoyilo
mngwa Curandero*
Eddie Gale Song of Will (Jazzanova Remix)
Ohbijou Iron and Ore*
Gardens & Villa Chrysanthemums
Brother Grimm A Drive, An Echo, The Ocean*
tUnE-yArDs Fiya
6:00 pm – Fiddler’s Green with Kurt Markuson
Joey Kitson Giant*
Aaron Cadwaladr Shape Changing Sky*
Christine Cooper Losing the Nightingale
Heather Rankin Tale of the Lost Black Skinner*
Beoga The Incident
Flogging Molly Punch Drunk Grinning Soul
Ian Kelly Long Story Short*
Dan Milner Captain Coulston
The Dreadnoughts Whup! Jamboree*
Irish Mythen Deep Dark Woods*
Enoch Kent Rigs O’ Rye*
Young Dubliners Buy You a Life
Susan McKewon Fair London Town
7:00 pm – Highway 61 The Blues Highway with Vince for Doc
Watermelon Slim 61 Highway Blues
Mitch Woods and his Rocket 88s Short Sweet And Tender
John Mayall and the Bluesbreakers Short Wave Radio
Lee Allen & His Band Box Car Short Circuit
Cousin Joe Box Car Shorty
Guy Davis & Fabrizzio Poggi Shortin’ Bread
Durham County Poets Help Me To Change *
Diana Braithwaite & Chris Whiteley Gold Cadillac *
The Ted McDonald Band Voodoo*
Guitar Shorty Im’ Gonna Leave You
Dave Hole Short Fuse
Sue Decker Silver Anniversary*
8:00 pm – Mass Wasting with jorb co
A Tribe Called Red, Saul Williams, Black Bear The Virus*
Doldrums, Guy Dallas She Is The Wave*
Grimes 4AEM*
Kaytranada Lite Spots*
Regularfanytasy Text Me (Plush Management Mix)*
Pender Street Steppers Falling (Vocal)*
Junior Boys You’ll Improve Me*
O’haara Milk & Chrome*
Teen Daze Bluest Water (Shot Out Out Out Out Remix)*
Colin Stetson Fear of The Unknown and The Blazing Sun*
Operators Control*
Ouri, Mind Bath Wild Mother*
BLVD NOIR Neige Soleil*
D. Tiffany How RU Plush*
Young Galaxy Pretty Boy (Peaking Lights Remix)*
Caribou Home*

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>