Log Oct 4

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

October 04, 2017

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
Angelique Kidjo Senamou
Beethova Obas Rasanble (Come Together)
Bebel Gilberto Novos Yorquinos
Yerba Buena Electric Boogaloo
Chico Alvarez Val Carretero
Emeline Michel Beni-Yo
The Brian Lynch/Eddie Palmieri Project Guajira Dubois
Kaissa O Si Keka
Karen Ann Midi Dans le Salon de la Duchesse
Chocolate Trompeta en Montuno
Nickodemus Cleopatra in New York
Marta Gomez Maria Mulata
Fancha Cinderela
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Kim Lowings & the Greenwood Oyster Girl
Kim Lowings & the Greenwood The Newry Highwayman
John Moreland Amen, So Be It
Chris Hillman Given All I Can See
Chris Hillman Wildflowers
Van William ft. First Aid Kit Revolution
Steve Martin & the Steep Canyon Rangers Caroline
Steve Martin & the Steep Canyon Rangers Nights in the Lab
Lizz Wright Southern Nights
Lizz Wright Every Grain of Sand
The Boxcars You Took All the Ramblin’ Out of Me
Steve Martin & the Steep Canyon Rangers So Familiar
Kat Goldman Take It Down the Line*
Joshua Davis Nowhere Without You
Radney Foster For You to See the Stars
Don Williams Lord I Hope This Day is Good
Twisted Pine Hold on Me
Twisted Pine When I Called Your Name
Brian Pounds Rattling My Bones
Brian Pounds Mississippi Highway
Emily Mure Waiting for Change
Emily Mure As the World Falls Down
Jolie Holland & Samantha Parton You Are Not Needed Now*
I Draw Slow Maria
Summer Brooke & the Mountain Faith Band Who Will You Be
Summer Brooke & the Mountain Faith Band Umbrella
Sarah Jane Scouten Acre of Shells*
Joe Mullins & the Radio Ramblers Long Gone Out West Blues
Old Salt Union Where I Stand
Old Salt Union You Can Call Me Al
Junkman’s Quire Drone*
10:00 am – Erich Leinsdorf with Lisa Flynn
Boston Symphony Orchestra Mozart: The Magic Flute, Act 2
Tanglewood Music Center Orchestra and Chorus Wozzeck: Act 2
Boston Symphony Orchestra Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3
Boston Symphony Orchestra Strauss: Return to the Homeland
Tanglewood Festival Orchestra Menotti: The Death of the Bishop of Brindisi
Boston Symphony Orchestra Beethoven: Symphony No. 3
Boston Orchestra and massed choruses Mozart: Requiem
Boston Symphony Orchestra Mozart: Eine Kleine Nacht Muzik
Boston Symphony Orchestra Lanner: Die Mozartisten Waltzes
New York Philharmonic Orchestra Copland: Music for the Theatre
Boston Symphony Orchestra and choruses Beethoven: Symphony No. 9
12:00 pm – Live in the Shuswap with Richard Sevigny
Ben Rogers She’s All That*
Ben Rogers Dude, Man*
Ben Rogers Bossa Nueva*
Ben Rogers Slideways Movement*
Ben Rogers Cissy Strutt*
Ben Rogers Your Bad Self*
Ben Rogers The Chicken*
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Atomicos Shoot The Moon*
River Jacks Sidewalk*
Kingsborough Right On Time
Raveen 400 Years*
The Combine White Light*
Mountain Of Wolves Storm*
Paperwolves Wait For Me*
Slow Leaves How Do I Say?*
Slow Leaves Piece Of Advice*
Craig Finn God In Chicago
Woolworm Deserve To Die*
3:00 pm – Canadian Voices with Syndicated
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Hamish Patterson Yucky*
Allison Lynch Skin and Flame*
Mermaids Exist Drive*
Val Halla Promise not to cry*
Jolie Holland and Samantha Parton Wildflower blues*
Arley Hughes Liquid Gold*
We are Bombargo souls as we came*
Brock Zeman Buckshot Sadie*
Gabrielle Papillon Got you well*
Andrea Simone Torn*
Ashes and Dreams Heart of Stone*
Cool Man Cool Prayin for power*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Bessie Smith A good man is hard to find
Hal Galpin and the Youngbloods Scufflin
Melody Gardot The king of 52nd Street
Charlie Parker Scrapple from the Apple
Elizabeth Shepherd B.T. cotton*
New Orleans North Struttin’ with some BBQ*
Lloyd Arntzen and the Red Onion Rhythm Kings O didn’t we ramble*
Big Bang Jazz Band Just a groove*
Arnt Arntzen Voodoo pixie*
Bria Skonberg High hat, trumpet, and rhythm*
October Trio You’ve been flirting again*
Charles Lloyd Quartet Tagore on the delta
Joe Coughlin and Mark Eisenman Waltz for Debby*
Andrew Scott Quartet The brightest minute*
Les Malcommodes I can see you rainbow*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Prince Perry and the Gladtones Girl on the Bus*
The Beatdown One Night*
The Skinny Working on a Deadline*
Bluekilla Secret Agent Man
King Apparatus Made For TV*
Master Blaster Coppertone Girls
One Bully on the dance floor*
Something Ska Dreadlock Man*
K-Man and the 45s Brand New Cadillac*
Napoleon Solo Shot!
Cheap Suits It’s Time*
Class Action Skankin’ the Night Away*
Flashlight All I Ever*
Sonreal Repo Man*
Lunar Lander Dance Commander Open Your Eye*
Bailey’s Car Now Alone*
Streetlight Manifesto Punk Rock Girl
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Nothing More Don’t Stop
Despite the Reverence Solitude*
Dragonforce Land of Shattered Dreams
Nekrogoblikon Powercore
The End These Walls*
Ancestral Curse Lost in Eternity*
Blinded By Faith Submit to the Submit*
Slipknot Devil In I
Divinity Nymphes*
Devin Townsend Change*
Biocide Brainless*
Bring Me The Horizon Go to Hell, For Heaven Sake
Korn Black is the Soul
9:00 pm – RADIO SCHIZO with Lewis Jay
SS Decontrol Do You Ever Care
Discharge A Look At Tomorrow
The Burying Ground Old Wolf*
Woolworm Body *
Straight Ahead Breakaway
Rudimentary Peni The Evil Clergy Man
Totalitar Ni Maste Bort
Slates Summery*
Priors Big Love*

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>