Log Oct 25

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

October 25, 2017

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth
Gotan Project Una Musica Brutal
Ousmane Toure Dimba
Alexis Kalofolias & Thanos Amorginos Gia Ligo
34 Punaladas Te Vas Milonga
Federico Aubele Postales
Souad Massi Ghir Enta
Fortuna Tango Idishe
Melingo w/ Florencia Bonadeo Leonel el Feo
Electrocutango Felino
Earth Wheel Sky Band Gypsy Tango
Caceres w/ Ariel Prat Jose Marmol y Tarija
Orquesta La Moderna Tradicion Mi Chachacha
Sukriye Tutkun Efem
Adriana Varela Milongon del Guruyu
M.A. Numminen & Sanna Pietiainen Kangastus
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Mudcrutch Trailer
Gibson Brothers Cabin Down Below
Johnny Cash I Won’t Back Down
Rosanne Cash Never Be You
Glen Campbell Angel Dream
The Weepies Learning to Fly
Tom Petty & the Heartbreakers Two Gunslingers
The Traveling Wilburys Where Were You Last Night
The Sweetback Sisters Rattled
Jeff Lynne Save Me Now
Jeff Lynne’s ELO Fault Line
Roy Orbison w/ k.d. lang Crying
Chris Isaak Only the Lonely
The Traveling Wilburys Not Alone Anymore
The Traveling Wilburys Inside Out
Tom Petty Time to Move On
George Harrison Looking for My Life
Laurence Juber While My Guitar Gently Weeps
Bob Dylan All Along the Watchtower
Rodney Crowell Shelter from the Storm
The Byrds You Ain’t Going Nowhere
Pete Seeger Who Killed Davey Moore
Suzie Vinnick Quit Your Lowdown Ways*
The Sommers Rosenthal Family Band You’re Gonna Make Me Lonesome When You Go
Old Crow Medicine Show Sweet Amarillo
Uncle Earl Wallflower
Joan Baez Boots of Spanish Leather
Randy Travis Don’t Think Twice, It’s Alright
Caroline Doctorow Time Passes Slowly
Bob Dylan Silvio
George Harrison If Not For You
The Traveling Wilburys 7 Deadly Sins
Bob Dylan Tangled Up in Blue
Rob Lutes I Am the Blues*
Rob Lutes Whistling Past the Graveyard*
10:00 am – Year of Creative Scotland with Colin Ure
Edinburgh Festival Chorus Medtner: Three Fairy Tales
Edinburgh Festival Chorus Mendelssohn: String Quartet in F Minor, Op. 80
Edinburgh Festival Chorus Stravinsky: Duo Concertant
Edinburgh Festival Chorus Debussy: Three Nocturnes
Edinburgh Festival Chorus Ravel: String Quartet in F, 2nd Movement
12:00 pm – Live in the Shuswap with Richard Sevigny
Bill Coon My Funny Valentine*
Bill Coon Scudder’s Groove*
Bill Coon I Cover the Waterfront*
Bill Coon Autumn Leaves*
Bill Coon Anthropology*
Bill Coon Big Blues*
Bill Coon Alone Together*
1:00 pm – Connections with CFBX
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
Olenka and the autumn lovers Ballad of the lonley bear*
Christ Vs Krishna Hollywood Torpedo*
Janes party No good fo rme *
The new up Dear life
Share Date and time*
Birds of avalon Side of two
Heat Ray Come closer *
The Donnas Get off
Esslah tee 132
Sven Peterson Let it roll*
Timber Timber Until the night is over *
Wild fire and the growen men Don’t worry*
The wind whistles Turtle*
Living with lions She’s a hack*
The Ms Big sound
The Liptonians Charlies Back*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Christian McBride Big Band Gettin to it
Jordana Talsky Around you all the time*
Dizzy Gillespie & his Orchestra Dizzy atmosphere
Dizzy Gillespie & his Orchestra Salt peanuts
Dizzy Gillespie Alumni All-Star Big Band Manteca
Arturo Sandoval Con alma (with soul)
Jose Conde and Ola Fresca Puente a Mi Gente
Dizzy Gillespie A night in Tunisia
Mark Whitfield Dubai
Fran Jare I wish*
IPA Lorena
Emie R Roussel Trio De Tadoussec a Auckland*
Simon Legeault Quintet Nimzowitsch defense*
Lu Watters Yerba Buena Jazz Band Muskrat Rumble
Lu Watters Yerba Buena Jazz Band Canal Street Blues
Lu Watters Yerba Buena Jazz Band Oriental Strut
Mike Downes Matter of heart*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
JFK and the Conspirators To You*
Uncommon Good Free Shoes*
Prince Perry and the Gladtones Haven’t Met You Yet*
Vibration Syndicate Old Married Man
Royal City Riot Longing For You
Mad Bomber Society Bomb Shelter*
Smooths Take a Look
Kingpins Takin’ it Uptown*
Toasters Thrill Me Up
Skapa You Know
Pietasters So Long
Usuals Orange Boy
Skavenjah Liquid Lunch*
Planet Smashers Life of the Party*
Spider Nick and the Maddogs Mango Shake
Fallen Boys Debasement*
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Silverstein Lost Positives*
Kittie My Plague*
Lamb of God Again We Rise
Vaka Born to Secrecy
Power Flo Resistance
Carnifex Hell Chose Me
Rat Pack Best of Me
Edge of Spirit Destroy
Devin Townsend Resolve*
Rusted Dawn Waking Streets*
The Daisy Anthesis Pretty and Pities*