Log Nov 8

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

November 08, 2017

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
Ini Kamoze Hole in the Pumpkin
Angelique Kidjo Voodoo Child
Loreena McKennitt All Soul`s Night*
Baka Beyond Spirit of the Forest
Gabriel Rios Bones Bugalu
Neville Brothers Voodoo
The Duhks Death Came a Knockin*
Gene Lawrence Kawen
Archie Roach Alien Invasion
Mariana Montalvo La Libelula
Telek Abebe Butterfly Spirit
Johnny Farmer Death Letter (Organized Noize Remix)
Ram Kafou
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Leah Kaufman Miss the Rain
Leah Kaufman Ruby Shoes
Terry Kitchen Enjoy It While It Lasts
Charlie Parr Salt Water
Steve Martin & the Steep Canyon Rangers On the Water
Bernard Hoskin When Somebody Leaves
Bernard Hoskin Good to Your Mother
Mollie O`Brien & Rich Moore Everything I`ve Got
Randall Kromm Love in the Middle Ages
Randall Kromm Arms Wide Open
Faye Bagley Fall and Break
Jeni Hankins Derelict Station
Jeni Hankins The British Invisible Mending Service
Bruce Cockburn Looking and Waiting*
Leah Kaufman When the Whiskey`s Gone
Bill Booth Distant Shore Waltz
Willie Watson On the Road Again
Willie Watson When My Baby Left Me
Montgomery Delaney Walking in the Light
Mike Barnett ft. Tim O`Brien Mary and the Soldier
KC Groves Bluebird
KC Groves Train 45
Larry Campbell & Teresa Williams The Other Side of Pain
Larry Campbell & Teresa Williams Turn Around
The Waifs Important Things
Bela Fleck & Abigail Washburn Let It Go
Bela Fleck & Abigail Washburn Sally in the Garden, Big Country, Molly Put the Kettle On
Folkapotamus Road to Nowheresville
Folkapotamus Times Like These
Bill Booth Cliffs of Dover
Gina Clowes True Colors
Gina Clowes Puppet Show
Eric Westbury Gallow Hammer`s Bang*
Eric Westbury Tellin` Signs*
10:00 am – A Romantic Master Rediscovered with Joan Kjaer
BBC Scottish Symphony Orchestra Stojowski: Piano Concerto No. 2
Vladimir Ashkanazy Chopin: Mazurka in A Minor, Op. 17, No. 4
Johnathan Plowright Stojowski: Deux Pensees Musicales, prelude, fantasie
Podlasie Opera Orchestra Stojowski: Suite for Orchestra, 1st movement
Jonathan Plowright Stojowski: Deux Oreintales, Romance
Polish Radio Symphony Orchestra Stojowski: Symphony No. 1
Polish Radio Symphony Orchestra Stojowski: Rhapsodie for Piano and Orchestra
Katarzyna Musial Stojowski: Five Polish Idylls
Aneta Kapla Stojowski: Euphonies – Gdzie jest twoj sen
Jonathan Plowright Stojowski: Variations and Fugue on an Original Theme
Podlasie Opera and Philharmonic Choir Orchestra Stojowski: Prayer for Poland
12:00 pm – Live in the Shuswap with Richard Sevigny
Devon Coyote Stop and Stare*
Devon Coyote I Hold Strong*
Devon Coyote Blue*
Devon Coyote Old Guitar*
Devon Coyote You and Me*
Devon Coyote Greed*
Devon Coyote Lost and Found*
Devon Coyote Little Hero*
Devon Coyote Five Long Days*
Devon Coyote Go Two*
Devon Coyote Always in the Gray*
Devon Coyote Mona Lisa*
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Jon Cohen Experimental Ready To Go*
City Streets Nine Years*
Sound and Science Burn Your Boats*
Empty Minds Take Me For A Ride
Taxi Intimacy Issues*
Shooting Guns Vampires Of Industry*
Leif Erikson Concrete and Steel
Bend Sinister Get Along*
Bend Sinister Walk The Other Way*
The Primrods Army Picnic*
Danko Jones Heartbreak`s A Blessing*
3:00 pm – Rock in the afternoon with Chad Hellingman
Mammoth Grove Generation*
The Ketamines Midnight Dawn*
The Famines Faux Famous*
B.A. Johnston Raised by the wooden spoon*
Fred If not now when
Real boys Vacation*
Gary Epitapn
The Elwins Come on out*
Royal Canoe Hold on to the metal*
Jays Sparrow Stronger*
Reuben Bullock Burial*
The Reckless heroes Will we make it*
Boreal sons Spin*
Hollow Process Board Walk*
Suppliers Simple Man*
Acidjac Down*
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
The snake salemen bring out your dead*
Terra lightfoot Paradise*
Uptights Satellite heart*
Vissia make her stay*
Joel Plaskett when I close my eyes*
Lisa Marie Kruchak Long lonely nights*
Ron Hawkins Waitin on something*
Brandon Wolfe Scott sleepin by your side*
Jadea Kelly On the water*
The John Punch Band Endless pain*
Park Eddy 899*
Park Eddy Slow down Leslie*
The Weaves slicked*
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Monk estra I mean you
Cecile McLoren Salvant Your re my thrill
Hilario Duran El tahonero*
Eliana Cuevas Alegria*
Chicago Afrobeat Project Cut the infection
Souljazz Orchestra Sorrow fly away*
Milk Crate Bandits King of King Street*
Milk Crate Bandits Keep on drinkin*
Joe Sullivan Big Band Nightfall*
Christian McBride Big Band Optimism
Jill Peacock I ll come running*
Jane Ira Bloom Bill Bill
Collective Order A meditation*
Diana Panton I didn t know what time it was*
Mike Downes Moving mountains*
Andrew Scott Quartet Moody blues*
Brad Cheeseman Falling forward*
Groove Apostles Chop Squad*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Girlsmen Life on the Hill
Madness The Prince
The Specials Gangsters
The Beat Mirror in the Basement
JFK and the Conspirators Ain’t No Sunshine*
Slackers I Still Love You
King Apparatus Hold Me Down*
Me Mom & Morgentaler Anachie*
Kingpins Manon, Viens Danser le Ska*
Nodaska Retraite Anticipée*
ECDubble The Return
Boogat Sabes Muy Bien*
Planet Smashers Missionary’s Downfall*
Mad Bomber Society You Can’t Dance*
Pocket Face Ska Movement
Ore Ska Band Knife and Fork
9:00 pm – To Be Determined with Ben Krausert
Terra Lightfoot Paradise*
Single Mothers Leash*
Gabrielle Shonk The Cliff*
Mark Martyre Anywhere But Here*
Layla Zoe Why You So Afraid
Sunfields Little Love*
Sex With Strangers Pink Sock*
The War on Drugs Nothing to Find
The Len Price 3 Sucking the Life Out of Me
Videoman (many things are lost at night time)*
Artic Monkeys Knee Socks
The New Pornographers Fantasy Fools*
Godspeed! You Black Emperor Fam/Famine*