Log Nov 15

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

November 15, 2017

7:00 am – The Putumayo World Music Hour with Rosalie Howarth and Dan Storper
Eliades Ochoa y el Cuarteto Patria Al Viaven de Mi Carreta
Ibrahim Ferrer Compositor Confundido
Rene Ferrer Como a Cada Manana
Jose Conde y Ola Fresca El Chacal
Pedro Luis Ferrer y Lena Ferrer Ay, Mi Vidita
El Curi Siempre Acontece
Ignacio Mazacote
Asere Corazon
Los Guaracheros de Oriente Patria Querida
Las Ondas Marteles Rima Caribena
Felix Baloy Despues de Esta Noche
La Orquesta Magica de la Habana Morenita
Kelvis Ochoa Fue Una de Mambo
8:00 am – Wandering Minstrels with Jared Ingersol
Yusuf You Can Do Whatever
Yusuf See What Love Did to You
The Sweeback Sisters I Got Lucky with You
Misner & Smith It Makes No Difference
Misner & Smith America
Lucinda Williams Prove My Love
Emmylou Harris Sweet Old World
Tom Petty Wildflowers
Tom Petty Walls
Chris Hillman Here She Comes Again
Chris Hillman She Don’t Care About Time
Courtney Marie Andrews Irene
Courtney Marie Andrews It Keeps Going
Gillian Welch Look at Miss Ohio
David Rawlings Cumberland Gap
Meghan Cary River Rock
Saoirse Mhor Hill of Plenty
Saoirse Mhor Cleggan Bay Disaster
Mara Levine You Reap What You Sow
Alan Jackson The Older I Get
Steeleye Span The Gardener
Rusty Young My Friend
Rusty Young Waitin’ for the Sun
Lynn Morris You’ll Never Be the Sun
Preetam Sengupta May the Sun Always Shine on Your Door
Tom Rush What I Know
Christine Lavin College Fight Song for Sesquipedalians
Bela Fleck & Abigail Washburn Take Me to Harlan
Saoirse Mhor Tree of Oak
Terry-Lynn Williams-Davidson Canoe Song: Cycle of the Supernatural Beings*
10:00 am – Year of Creative Scotland with Colin Ure
Daniil Trifonov, piano Ibert: Trois Pieces Breves
National Youth Orchestra of Iraq Ezzet: Desert Camel
Nicolai Lugansky, piano Sciabin: Piano Sonata #3 in F Sharp Minor
Trio Zimmerman Schubert: String Trio in B-Flat. D 471
Les Vent Francais Wind Quintet Taffanel: Wind Quintet in G Major
Leonidas Kavakos, violin Janacek: Violin Sonata
National Youth Orchestra of Iraq Zemlinksy: Humoreske
12:00 pm – Live in the Shuswap with Richard Sevigny
Joanne Stacey Tender Bruised Up Heart*
Joanne Stacey Good Enuf 4 U*
Joanne Stacey Amazing Things Happen*
Joanne Stacey That’s How I Roll*
Joanne Stacey Happiness*
Joanne Stacey Hold On*
Joanne Stacey The Rain*
Joanne Stacey Love Sees No Colours*
Joanne Stacey One Last Chance Song*
Joanne Stacey Long Way Back*
1:00 pm – Connections with CFBX
2:00 pm – Alternative Eye with Dylan Olson
Hot Little Rocket Are My Eyes Too Red?*
Preatures First Night
Snoqualmie St. Clair*
Gunner and Smith Wicked Smile*
Elliott Brood Gentle Temper*
Eric Westbury Stupid Answers To Stupid Questions*
Prime Junk Settle Down*
Lola Marsh Wishing Girl
Lola Marsh Bluebird
Beholding Submerge*
Flamin Groovies Don’t Talk To Strangers
Alien Boys Gentrification*
Floodland Decades*
Moths and Locusts Sea Hell*
3:00 pm – Canadian Voices with Syndicated
4:00 pm – The Beat with Ollie Kachmar
Messer Chups Ghost rides to West
Messer Chups Gangster They called Horizon-man
Vladimir Dolgov Bridge of insight
Arsen Shomakhov Dangerous*
Galina Durmushliska Hora or Medley for beginning of the dance
Doina Timisului Who ever heard of
Doina Timisului The morning star
DelaDap Le Shin
Ruckus Atlas Revolt*
Andrew voght Geen beans not Coleslaw
Eliana Cuevas Despierta*
Michaek Bukowski Eternal Wanderers
5:00 pm – Jazz Notes with Jim
Christian McBride Big Band Full house
Bill Charlap Curtains
Annie Ross & Gerry Mulligan It don’t mean a thing
Andrew Vogt In the mood
Mark Whitfield Willow weep for me
Willows, The By the window*
Dave Brubeck Quartet Angel eyes
Gord Grdina Soro*
Milk Crate Bandits Marilu*
Milk Crate Bandits Southern lover*
Weather Report Cucumber slumber
Terra Hazelton Two sleepy people*
Blue Note All Stars Cyclin through reality
Ella Fitzgerald I get a kick out of you
Rubim de Toledo Water*
Teri Parker On the farm*
7:00 pm – Ska on the X with Dean McKerchar
Ian Dury and the Blockheads Clever Trever
Judge Dread Fatty Dread
Maroon Town Average Man
Too Many Crooks Rock Bottom
Adam and the Ants Antmusic
Elvis Costello (I Don’t Want to go to) Chelsea
Only Ones Another Girl Another Planet
Stranglers Hanging Around
Clash Brand New Cadillac
Dexy’s Midnight Runners The Celtic Soul Brothers
Brass Action Companion*
Rude City Riot Imposter Man*
Sidewalks SOS (from the Burlesque)*
Wedgewoods Wreck Me*
Dreadnoughts Back Home in Bristol*
8:00 pm – Age of Metal with Dawn Wassink
Protosequence Shepherd *
Black Absinthe The Wild*
A.F.I Affliction
Vattnet Dark Black
Deftones Acid Hologram
The Reckless Heroes Abandoned *
Untimely Demise Black Widow*
Scale Fighter Minutes Like Days*
Van Halst Perfect Storm*
Veil Unknown Forever and a Day*
Amon Amarth On a Sea of Blood
9:00 pm – Radio Schizo with Lewis Jay
Suburban Lawns Protection
Night People More Than Rust*
Corner Boys Just Don’t Care*
Nutrition MLCB*
Cheap Appeal Panic*
Oaf Fiend*
Moxie Catcall*
Alien Boys Don’t Shoot*
Simpletones Tiger Beat Twist
The Kids Rock N Roll
The Lurkers Shadow
Newtown Neurotics Living With Unemployment
The Adverts Gary Gilmores Eyes
The Stranglers No More Heroes
10:00 pm – To Be Determined with Ben Krausert with Ben Krausert
Beatrice Keeler Keep Astray*
The Dudes Tear It Up*
Anna Tivel Blue World
We Were Friends Where to Go*
Bahamas Already Yours*
Wes Mason The Western*
Brent Cowles Lift Me up
Jessica Lea Mayfield Soaked Through
The Elwins OMG*
Inland Island Nina
The Pack A.D. Does it Feel Good*
Dispatch Not Messin’
Tough Age Me In Glue*
Vissia Mountaineer*
The Dreadnoughts Black and White*

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>