Log Mon Sep 5

* indicates Canadian Content

September 05, 2022

9:00 am – PANORAMA ITALIANO with ANGELO ANASTASIO
PAOLO BUSATOO’ SOLE MIO*
PATTY PRAVOLA BAMBOLA
NADAMA CHE FREDDO FA
MALPENSIERO D’AMORE
EQUIPE 84TUTTA LA MIA CITTA’
LUCIO BATTISTIUN’AVVENTURA
AIDA SATTA FLORESNINNA NANNA D’AMORE
ECCE BOMBOIL TEMPO C’E’
GANGIL RE BAMBINO
GIUGNOLL’INDIANO
I FOLLETTI DEL GRANDE BOSCOCOLORA IL MONDO
INVITROBUGIA CHE SUONA BENE
LOS FASTIDIOSBOTTIGLIE E BATTAGLIE
LUCA ZANOTTIBAGDAD
7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael JohnathonAura Lee
Savoy Family BandAllonza LaFayette
Cedric Watson & Joe HallThe Eunice Two Step
Steve & Burke RileyWaltz of Sorrow
Savoy Family BandFiddle Duet
Burke RileyPara Dans Two Step
Savoy Family BandDiggy Liggy Lo
Cedric Watson & Joe HallSunday Afternoon
Savoy Family BandMarie Mouri
Savoy Family Band, Cedric Watson & Joe Hall, and Steve & Burke RileyBosco Stomp
8:00 am – Body Paragraph with Harrowsmith Radio
10:00 am – WFMT Specials with Rick Fulker
Patricia Kopachinskaja (violin)Enescu: “Minstrel” from Impressions of Childhoo, Op. 28, No. 1
Patricia Kopachinskaja (violin), Bamberg Symphony Orchestra, Jonathan Nott (cond)Beethoven: Violin Concerto in D Major, Op. 61
Patricia Kopachinskaja (violin), Polina Leshenko (piano)Bartok: Rumanian Folk Dances, Sz. 56 (excerpt)
Patricia Kopachinskaja (violin), Pekka Kuusisto (violin), Lilli Maijala (viola), Pieter Wispelweys (cello)Mozart: Divertimento in D Major, K. 136
Patricia Kopachinskaja (violin), Polina Leshenko (piano)Enescu: Sonata No 3 in A Minor for violin and piano Op. 25
Patricia Kopachinskaja (violin), Emilia Kopatchinskaja (violin), Viktor Kopatchinsky (dulcimer)Dinicu: Hora Staccato
Patricia Kopachinskaja (violin), Pekka Kuusisto (violin), Lilli Maijala (viola), Pieter Wispelweys (cello)Beethoven: String Quartet No. 11 in F Minor, Op. 95 (Quartetti serioso), 3rd Movement
12:00 pm – TRU Aboriginal Podcast – Cafe International with Syndicated
Rustem Memetov and FriendsEy Guzul Qirim
Dakha BrahkaSalgir Boyu
Kalush OrchestraStefania
1:00 pm – Routes and Branches and Beyond with Ivan Emke
Creaking Tree String QuartetGreen in the Face*
Steel RailI’ll Fly Away*
Ryan’s FancyThe Cliffs of Baccalieu*
The Pretenders and Emmylou HarrisShe
Alise MarlaneAin’t No Industry*
Gwen PotterMary Young and Fair*
Gwen PotterHeave Away*
Country VaudevilleThree Almost Certainly French Watlzes*
The Lucky OnesFool’s Gold*
Ken Dunn and Gypsy StarfishThe Great Unknown*
Hugh LaurieSt. James Infirmary
HomespunOne Misty Moisty Morning*
Mary BlackDon’t Say Okay
Danny MarksLights Out*
4:00 pm – Folk Roots Radio with Jan Hall
Keb MoGood to Be (Home Again)
Strange ValentinesThe Truth*
Just a SeasonSaw You Yesterday*
Kenneth I. MackenzieSlow Air
Jerry LegerNothing Pressing*
Kathy MatteaTurn Off the News (Build a Garden)
Tim O’BrienPushing on Buttons (Staring at Screens)
Cara DillonThe Water is Wide
Katie SpencerThe Edge of the Land
YolaDiamond Studded Shoes
Bill BourneOld Buffalo*
Bill BourneLove Never Cost a Dime*
VishtenLa Miracule*
VishtenAmes Soeurs*
7:00 pm – Th Sess Pool with pftsh
Metal MastersSpectrum (double J Mix)
T. GowdyMiracles*
Daniel AverySensation
SoulierInsomnia
RocketsBrahama (Love on the Radio Mix)
Sara DanielleSlow Down*
The Future Sound of LondonFar Seeker
Charl Cildersyou’ll see*
YelleIci et Maintenant
SelciMy Love *
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
King RopesHello Sun
The GrowlersBeach Rats
colaso excited*
Rich AucionThis Is It*
Red VoxRealign
Red VoxWhy Can’t This Be Easy
Danny BellCigarettes*
Danny BellGood Timin’ Man*
Mo KennyThe Great Escape*
The Joel Plaskett EmergencyTrue Patriot Love*
The Dudes#1 Fan *
The GetminesLookin’ Cool*
Weird NightmareOh No