Log Mon Sep 16

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

September 16, 2019

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael Johnathon Intro: Colista’s Jam
Michael Johnathon Masters of War
Watermelon Slim Oklahoma Blues
Watermelon Slim Bull Goose Rooster
Lovers Leap Walnut Tree
Lovers Leap Red Dawn Awakening
Michael Johnathon Theme: Colista’s Jam
Savannah Reeves House of the Rising Sun
Watermelon Slim Charlottesville (Blues for My Nation)
Watermelon Slim Devil’s Cadillac
Lovers Leap Love is Gonna Love
Lovers Leap Great Expectations
Michael Johnathon Exit: Colista’s Jam
8:00 am – Folk Roots Radio with Jan Hall
Cathy Hutch Carry You Along*
Cathy Hutch I’m in Here*
Cathy Hutch Free Wheelin’*
Cathy Hutch Good Friends Like You*
Cathy Hutch Lullaby*
Cathy Hutch The Best of Me*
The Celtic Kitchen Party Twice as Happy Birthday Song*
9:00 am – Panorama Italiano with Angelo Anastasio
Franco Battiato Chan Son Egocentrique
Franco Battiato La Stagione Dell’Amore
Franco Battiato I Treni Di Tozeur
Franco Battiato No Time No Space
Klasse Kriminale 13.00
Klasse Kriminale Gridalo Forte
Klasse Kriminale Tu Vieni Da Garageland
Klasse Kriminale Dove Sono Finiti
Amedeo Minghi L’Altra Faccia Della Luna
Amedeo Minghi Storia Di Un Uomo Solo
Amedeo Minghi Cacciatore
Amedeo Minghi Io e Te
Rita Chiarelli Quanto Sei Bella Roma*
10:00 am – WFMT Music Specials with Rick Fulker
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra Tcherepnin: The Descent of the Virgin Mary Into Hell
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra Golovanov: Weep Not for Me, O Mother from Hymns for Lent, Holy Week and Easter, Op. 37
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra Golovanov: Thy Resurrection, O Christ Our Savior from Hymns for Lent, Holy Week and Easter, Op 37
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra Golovanov: We Praise Thee from Hymns for Lent, Holy Week and Easter, Op. 37
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra O Gentle Light, from Hymns for Lent, Holy Week and Easter, Op. 37
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra Golovanov: Suite from the opera Empress Yurata for female choir and orchestra
Moscow Syndol Choir, Moscow State Chamber Choir, Russian National Orchestra Rachmaninoff: The Bells, Op. 35, Parts III and IV
12:00 pm – A Warm Welcome with Elymor Villanueva
Golden Grey Two*
Pekoe Cat Door Knockers*
Internal Night Searching For*
Little You, Little Me Do Yourself A Favour*
Inaes Energy*
Asin Masdan Mo Ang Kapaligiran
Sponge Cola Lunes
Ludovic Alarie where have you gone*
Halo Maud Tu sais comme je suis*
Ray Bonneville Goin by Feel*
Rare Silk Storm
Ludovic Alarie we’re a dream nobody wrote down*
1:00 pm – Home Routes Radio with Mitch Podolak
Jughead Bury Me in My Shades*
Roger Roger Rainy Day*
Roger Roger Fairweather*
Roger Roger Scott Free*
Edwin Hulzinga and William Coulter Music from Riverdance 1*
Edwin Hulzinga and William Coulter Music from Riverdance 2*
Edwin Hulzinga and William Coulter Music from Riverdance 3*
Janelle Nadeau Storm Comin’*
Janelle Nadeau Grant Us Pardon*
Janelle Nadeau Leavin’*
John Lee Hooker Hobo Blues
John Lee Hooker You’ve Been Gone So Long
John Lee Hooker Tupelo Blues
Nudie Pawn Shop*
Nudie Fiona*
Nic Jones The Little Pot Stove
Planxty Arthur McBride
2:00 pm – Locally Produced with Samantha Garvey
Hail in April Intro: Turn to Dust
Hail in April Exit: Turn to Dust
Moondog Howlers Woman*
3:00 pm – Handi-Link – WiNGS with Syndicated
4:00 pm – Stormy Monday with Brant Zwicker
Northern Social Am I Wrong*
Moonshine Society Deal the Devil Made
Steve Hill Still Got It Bad*
Ronnie Earl & the Broadcasters fr. Kim Wilson Blues with a Feeling
Junior Watson Louella
Crystal Shawanda Cry Out for More*
Billy Branch & the Sons of Blues Hate to See You Go
Mark Crissinger Heartache and Trouble*
Southern Avenue She Gets Me High
The Paul DesLauriers Band Take Me to the Brink*
Coco Montoya Witness Protection
Mindi Abair & the Boneshakers Seven Day Fool
5:00 pm – ProgDog with Jason Bermiller
Spock’s Beard ProgDog Theme (excerpt from Crack the Big Sky)
Uriah Heep Take Away My Soul
RPWL Give Birth to the Sun
Sleepcircle The New Superstition*
Von Lehbauer Lost in Thought*
Circles Around the Sun Ticket to Helix NGC 7293
A Devil’s Din Sea of Time*
Gone Cosmic Faded Release*
Overworld Dreams Childhood Friend
Damanek Big Eastern
Wobbler Fermented Hours
Spock’s Beard ProgDog Theme (excerpt from Crack the Big Sky)
7:00 pm – 60FPS with Alina
Golden Grey Blackish White*
Faunts Memroies of the places We’ve Never Been*
Skim Milk Truth and Consequences*
Nobuo Uematsu Aerith’s Theme
London Philarmonic Orcherstra and Andrew Skeet Final Fantasy VII: LIberi Fatali
Gentle Love Vieled in Black (Final Fantsy XV)
Kashka Lamlight*
Dixie’s Death Pool The Uncanny Valley
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
Lydia Ainsworth Tell Me I Exist*
Jom Comyn Mountain*
Tullara No Time
The Aggrolites Say Or Do
Walt Hamburger Wubba Lubba Dub Dub
Hollerado Get Over It*
Shred Kelly Don’t Ever Look Back*
Caleb Hart Empress*
Mother Sun Empty Shell*
Confusionaires Many miles to go go*
Steve Hill Emily*
The Jins She Said*
Bob Westfall I am a Timebomb*
9:00 pm – African Rhythms with Belinda Katumba
Asiko Afrobeat Ensemble Olofofo*
Alikiba & Sauti Sol Unconditionally bae
Bebe Cool (ft Sauti Sol) Mbozi za malwa
Yemi Alade (ft Sauti Sol) Africa
Sauti Sol (ft Tiwa Savage) Girl nextdoor
Sauti Sol Sura Yako
Sauti Sol Short & Sweet
Sauti Sol (ft Patoranking) Melanin
Sauti Sol (ft Burna boy) Afrikan star
Sauti Sol Kuliko Jana
Sauti Sol Still the one

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>