Log Mon Oct 3

* indicates Canadian Content

October 03, 2022

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael & Makayla JohnathonFront Porch Swing
Wyatt EllisPocahontas/Tanyards
Wyatt EllisWhites Creek
Phoebe WhiteWhen You’re Blue Just Yodel
Phoebe WhiteYodeling Blues
Makayla JohnathonDon’t Close Your Eyes
Reagan & Amelia BrownSouthern Flavor
Reagan & Amelia BrownI’m So Lonesome I Could Cry
Reese CarrollCripple Creek/Blue Ridge Cabin Home
Reese CarrollFoggy Mountain Breakdown
8:00 am – Body Paragraph with Harrowsmith Radio
9:00 am – Panorama Italiano with Angelo Anastasio
Albano E RominaSharazan
AlicePer Elisa
Loretta GoggiMaledetta Primavera
Michela MusolinoU Metiri
Marina StellaAbbracciame
Marina StellaBenvenuti A Napoli
SalvarioCaro Amico
SalvarioUna Parte Di Me
Grenville PintoAllegretto*
Umbria EnsembleAllegro Vivace
Umbria EnsembleAndatino
10:00 am – DW Festival Concerts with Rick Fulker
Southwest German Radio Symphony and Vocal ChoirV. Williams: Fantasy on a Theme byThomas Tallis for string quartet and string orchestra
Southwest German Radio Symphony and Vocal ChoirElgar: Symphony No. 1 in A Flat Major, Op. 55, 2nd, 3rd, 4th movements
Southwest German Radio Symphony and Vocal ChoirHaydn: The Seven Last Words of Our Savior on the Cross, Oratotio
Southwest German Radio Symphony and Vocal ChoirElgar: Serenade for Strings, Op. 20, 3rd movement
12:00 pm – TRU Indigenous Podcast – Cafe International with Syndicated
LhasaDe Cara a la Pared*
LhasaEl Pajaro*
LhasaLos Peces*
LhasaPara el Fin del Mundo*
LhasaLa Celestina*
1:00 pm – Routes and Branches and Beyond with Ivan Emke
Vince CollinsAunt Maggie Gamblin’s Tune/St. Anne’s Triple*
Show of HandsCousin Jack
Kenneth and Angus MacKenzieCurrie Cousins*
Troublesome Creek String BandCousin Sally Brown
E.C. and Orna BallAunt Dinah’s Quilting Party
Emile BenoitGo to the Cape Uncle Joe*
The Clumsy LoversUncle Pen*
The Irish DescendantsUncle Dan*
AltanUncle Rat
Buddy Wasisname and the Other FellersUncle Tim’s Two Stepper/Rock the Rodney*
TanglefootWhen Dad and Uncle Archie Lost the Farm*
SeboPlay the Bagpipe Uncle John
Del McCoury BandFamily Reunion
Three Dog NightFamily of Man
Beaton Family of MabouThe Haughs of Cromdale*
2:00 pm – Counterspin – Latin Waves with Syndicated
3:00 pm – Hand-Link – WiNGS with Syndicated
4:00 pm – Folk Roots Radio with Jan Hall
Michael Logen and Amy StroupSomething Good
Durham County PoetsThat’s What Makes Me Smile*
The Divine ComedyCharmed Life
Montgomery Street BandToss it in the Stew*
BassetIn the Clay*
MoonfruitsMoon Cradle*
Jasmine with Victor HernandezA Tu Lado
The WoodsWorld’s on Fire
Madison VioletJackson*
woe11erHalfway to Hepworth*
Sons of the Never WrongShore Bird
OysterandThe Time is Now
Pat ChessellLast Thing on My Mind*
Birds of ChicagoTil It’s Gone*
5:00 pm – ProgDog with Jason Bermiller
Spock’s BeardProgDog Theme (excerpt from “Crack The Big Sky”)
Iron MaidenDeath of the Celts
RenaissanceRunning Hard
Mahogany FrogMessage From Uncle Stan: Grey Shirt*
Mahogany FrogMessage From Uncle Stan: Green House*
RushSubdivisions*
Art Griffin’s Sound ChaserSorcerer’s Apprentice*
HabalayonWhiteout*
Fetus BlastersThe Boat*
Porcupine TreeRat’s Return
Neal MorseThe Door
Alan ParsonsI Won’t Be Led Astray
King’s XShe Called Me Home
HawkwindIt’s Only A Dream
DreadnaughtSundown At The Barnyard
Spock’s BeardProgDog Theme (excerpt from “Crack The Big Sky”)
7:00 pm – The Sess Pool with PFTSH
BoxcutterSunshine VIP
SPRLUAAssassinato*
SantigoldFreak Like Me
DubmatixHeavy Stepper*
60 ChannelsHow It Goes Down
FunkadelicMaggot Brain
Closet YiRed Comet
10D3RDeparted*
Boris BrejchaDistortion is Nothing
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
So Long Sevenmara*
WhitehorseFade Into You*
Zachary LeviBack In The Fall*
St. VincentLive in The Dream
princess centurystill the same*
The GoddamselsSee You Next Time*
The Royal FoundryWhat We Want*
Tanya TagaqColonizer( The Halluci Nation Remix)*
Florence and the MachineHeaven is Here
Florence and the MachineKing
Gone CosmicSiren