Log Mon Mar 25

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

March 25, 2019

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael Johnathon Intro: Colista’s Jam
Michael Johnathon The Cabin
Gaelynn Lea Swallow Tail Jig
Gaelynn Lea Watch the World Unfold
Aubrey Logan Pistol
Aubrey Logan L.A.
Michael Johnathon Theme: Colista’s Jam
Ellie Hack How Great Thou Art
Gaelynn Lea Jimmy & Judy’s Wedding
Gaelynn Lea Someday We’ll Linger in the Sun
Aubrey Logan The Remembering Song
Aubrey Logan High Place
Michael Johnathon Exit: Colista’s Jam
Ron Ste. Marie Reverie*
8:00 am – Folk Roots Radio with Jan Hall
Noah Zacharin The First Dawn*
Kim Beggs The Prettiest Flowers*
Jon Brooks The Wow! Signal*
Samantha Martin & Delta Sugar Gonna Find It*
Lonesome Ace Stringband Catlettsburg*
David Graff I Love My Truck*
Dana Sipos Fine Line*
David Milton The Last Long Ship
Big Little Lions Kind*
The Ennis Sisters Wasted on the Way*
Eric Costelo All in Your Head*
Jory Nash A Good Good Day*
The Lynnes Blame It on the Devil*
Madeleine Roger Sweet Little Lies*
Jay Aymar Alive in the Shadows*
Hook & Nail Ride*
9:00 am – Panorama Italiano with Angelo Antastasio
Piero Focaccia Stessa Apiaggia Stesso Hare
Dik Dik Senza Luce
I Nuovi Angeli Donna Felicita
Mario Tessuto Lisa Dagli Occhi Blu
I Camaleonti Io Per Lei
Riccardo Del Turco Luglio
Gianni Pieretti Pietre
Fred Buscaglione Eri Piccola Cosi
Ornella Va Noni Le Mantellate
Renato Carosone Tu Vuo Fa’ L’Americano
Mario Lanza Parlami D’Amore Mariu
Luciano Tajoli I Tu Vurria Vasa
Claudio Villa Qui Sotto Il Cielo De Capri
Ernesto Carvini Mestropholus*
10:00 am – WFMT Music Specials with Rick Fulker
Sinfonia Varsovia Beethoven: Prometheus Overture, Op. 43
Sinfonia Varsovia Penderecki: Resurrection – Concerto for Piano and Orchestra
Sinfonia Varsovia Dvorak: Symphony No. 7 in D Minor, Op. 70
Sinfonia Varsovia Shostakovich/Barshai: Chamber Symphony for Strings, Op. 110a, 2nd movement
North German Radio Youth Symphony Orchestra Handel: Fireworks Music
North German Radio Youth Symphony Orchestra Elgar:March No. 1 in D Major, Op. 39, No. 1
12:00 pm – Science for the People with Desiree Schell
1:00 pm – Back Porch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul Trenwith Sunburst
Nine Mile Creek Dangerous Game
Nine Mile Creek Walls of Time
Lynn Morris Goodbye to the Blues
Lynn Morris Don’t Neglect the Rose
Joe Walsh Wolfcat Breakdown
Reno and Smiley The Road of Broken Hearts
Unspoken Tradition Simple Little Town
Unspoken Tradition Time Marches On
Roy Acuff Not a Word from Home
Hamilton County Bluegrass Band Hey Train
Lonely Heartstrings Band Sophia
Lonely Heartstrings Band The Tide
Longview Touch of God’s Hand
2:00 pm – Locally Produced with CFBX
The Hextalls Hextalls vs. Grandma*
Tony Robertson Deluxe*
3:00 pm – Handi-Link – WiNGS with Syndicated
4:00 pm – Stormy Monday with Brant Zwicker
Mary Lane Travelin’ Woman
Paul Pigat Ring of Fire*
Mighty Mike Schermer Bad Tattoo
Crystal Shawanda Cry Out for More*
Rick Vito World on Fire
Kal David & Lauri Bono Same Love
Rockin’ Johnny & Quique Gomez Your Charm Won’t Help You
Samantha Martin & Delta Sugar Will We Ever Learn*
Blues Arcadia Seven Days a Week
Randy Casey The New Old Landlord Blues
Jim Dan Dee Save My Soul*
Old Riley & the Water Power to Change
5:00 pm – ProgDog with Jason Bermiller
Spock’s Beard ProgDog Theme (excerpt from ‘Crack The Big Sky’)
Uriah Heep It’s All Been Said
Mark Rowen Love Is Like A Rock
Arcade Fire Games Without Frontiers*
Bruce Hornsby Madman Across The Water
The Tea Party Black River*
Steven Wilson Luminol
Max Webster Gravity*
All Hands On Jane Hollow Heart*
The Flaming Lips with Stardeath and White Dwarfs Time
Rush Limelight (Live)*
Shining My Church
OSI Go (Console Remix)
Opeth Eternal Rains Will Come
Morglbl La Lepre A Elise
The Devin Townsend Project Transdermal Celebration*
Deep Purple The Surprising
Asia Tomorrow The World
Spock’s Beard ProgDog Theme (excerpt from ‘Crack The Big Sky’)
7:00 pm – 60FPS with Alina
Sound/S/Lab Sometimes in this world*
Lex Plexus Outside Game*
Trevor Alan Gomes Scattered and Lost
Lena Raine Reflections
mid pines get out your amulets*
Ms Mr Bones
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
At Mission Delores Uh Huh*
Danny Bell and his Disappointments Good Timin Man*
Nasti Weather Hurtin’*
Mother Sun Flower*
Katherine Rondeau Unfortunate Point of View
Krowns Fake It*
Atomic Road Kings Ive Got Time
Reverend Horton Heat Hate To See You Cry
Yukon Blonde I Wanna Be Your Man*
FIDLAR Called You Twice
9:00 pm – African Rhythyms with Belinda Katumba
Beautiful Nubia & the roots renaissance band Riboto*
Afrodizz Like this*
Mariam Makeba Pata Pata
Oliver N’Goma Adia
Kassav Pierre Ou Le
Toki lala Bibala bibala
Dr. Victor & the rasta rebels Tsoang tsoang tsoang
Afrigo Band Jim
Awilo Longomba Cache cache
Gidi gidi maji maji Who can bwongo me?

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>