Log Mon Jun 6

* indicates Canadian Content

June 06, 2022

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael JohnathonIt Doesn’t Matter Anymore
Bruce SudanoThings are Changing
Bruce SudanoBack in the Neighbourhood
Mike ComptonReelfoot Reel
Mike ComptonMississippi River Blues
Candice GunnKentucky Waltz
Bruce SudanoSeptember in Your Eyes
Bruce SudanoFatal Love
Mike ComptonHelplessly Hoping
Mike ComptonNanook of the North
8:00 am – Body Paragraph with Harrowsmith Radio
9:00 am – Panorama Italiano with Angelo Anastasio
Franco BattiatoChan Son Egocentrique
Franco BattiatoLa Stagione Dell’Amore
Franco BattiatoI Treni Di Tozeur
Franco BattiatoNo Time No Space
Klasse Kriminale13.00
Klasse KriminaleGridalo Forte
Klasse KriminaleTu Vieni Da Garageland
Klasse KriminaleDove Song Finiti
Amedeo MinghiL’Altra Faccia D’Ella Luna
Amedeo MinghiStoria Di Un Vomo Solo
Amedeo MinghiCacciatore
Amedeo MinghiIO E Te
Rita ChiarelliQuanto Sei Bella Roma
10:00 am – DW Festival Concerts with Rick Fulker
Bach-Collegium StuttgartBach: Komm, Mein Jesu, und Erquicke from the cantata “Ich hatte viel Bekummernis”, BWV 21
Bach-Collegium StuttgartBach/Brahms: Komm, Mein Jesu, und Erquicke from the cantata “Ich hatte viel Bekummernis”, BWV 21
Bach-Collegium StuttgartBach/Brahms: Das Lamm, das Erwurget Ist from the cantata “Ich Hatte Viel Bekummernis”
Hilliard EnsembleBach: Chaconne from the Partita in D Minor, BWV 1004, for solo violin
Nicola Boud, clarinet, Jos van Immerseel, pianoBrahms: Sonata in F Minor for clarinet and piano, op. 120, No, 1
Nicola Boud, clarinet, Jos van Immerseel, piano, Dmiti\ri Dichtiar, celloBrahms: Trio in A Minor for clarinet, cello and piano, Op. 114
Jos van Immerseel, piano, Chlaire Chevallier, pianoBrahms: Hungarian Dances for piano, four hands, volume two
12:00 pm – New In The Loops with Radhika Maira Tabrez
LaliyaJust Like River
HeviaTanzila
Alex CubaFreedom*
Aditya Prakash EnsembleWave for an ocean
EsbeEyes of Blue
Angelique KidjoToro mata
Deanne MatleyI can’t give you anything but love*
Norine BraunSongs for Trees*
Sister SpeakLove for all*
Ron KorbTake My hand*
1:00 pm – Routes and Branches and Beyond with Ivan Emke
Carole Bestvater and Chantelle JubenvilleLe Voyage*
BellowheadRoll Alabama
Bellowhead10,000 Miles Away
MonosweziKuwonererwa
Jed Davenport and His Beale Street Jug BandYou Ought to Move Out of Town
Brad TuckRise Up*
Brad TuckHills of Onnemara/Banks of the Cove*
Barbora XuNuku Nuki Nurmilintu
Rosemary LawtonMaid on the Shore*
Tim O’BrienWhen You Pray (You Move Your Feet)
Tim O’BrienSee You at the Funeral
William PrinceGospel First Nation*
Carole Bestvater and Chantelle JubenvilleThe Wrath of Zinnia Mae*
2:00 pm – Counterspin – Latin Waves with Syndicated
3:00 pm – Handi-Link – WiNGS with Syndicated
4:00 pm – Folk Roots Radio with Jan Hall
T. BuckleyHolding My Place*
Pat ChssellRose and Broken Windows
Sophie LukacsFalling*
The Fretless feat. Lady PhylWondering Where the Lions Are*
Yves DesrosiersLulkanto ce Kamionhaltego*
Big Little LionsPeaceful*
Slow LeavesLosing My Mind*
Born on a WednesdayNot Afraid*
Luke MichielsenWorkin’ Man*
Joe NolanCherry Valance*
Daniel James McFaydenThe Coast*
Alanna GurrLife of the Party*
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
Apollo GhostsSpillng yr Guts*
Marlaena MooreImposter*
Dear RougeGimme Spirit*
SVNEATRMourning Sun*
RangerPiece of You*
Jared DohertyTeal Sea Lion*
Clea AnaisPowerful Women*
Astral SwansStrange Prison*
Dustin Bentall and the SmokesEvery Chord That Rings*
Bad PopLetting Things Go*
Fontaines DCI Love You