Log Mon Feb 3

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

February 03, 2020

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael Johnathon Colista’s Jam
Michael Johnathon Mountains of Mourne
The Kingston Trio MTA
The Kingston Trio Where Have All the Flowers Gone
The Kingston Trio Greenback Dollar
Allie Colleen Work in Progress
Michael Johnathon Colista’s Jam
The Byrne Brothers The Star of the County Down
Allie Colleen Playing House
Allie Colleen Best Friend
The Kingston Trio Tom Dooley
Michael Johnathon Colista’s Jam
8:00 am – Folk Roots Radio with Jan Hall
Hannah Connolly From Where You Are
Lizanne Knott Kindness
Lori Lynn Johnson Courage*
Anna Ludlow Deep Dark Mine*
The Fitzgeralds Garage Band Guru*
Big Little Lions Here We Go Again*
Big Little Lions Lonely Blue*
Big Little Lions I Can Have it All*
Don Brownrigg My Way*
9:00 am – PANORAMA ITALIANO with ANGELO ANASTASIO
ALEX BRITTI SOLO UNA VOLTA
MORGAN ALTROVE
DANIELA NARDI GIOCO D’AZZARDO*
BLUEVERTIGO LA CRISI
CAPAREZZA VENGO DALLA LUNA
ROCKY ROBERTS STASERA MI BUTTO
LUCA CARBONI CI VUOLE UN FISICO BESTIALE
DEN HARROW FUTURE BRAIN
ELIO E LE STORIE TESE TERRA DEI CACHI
GIGIONE BALLO DU CAVALLO
SUBSONICA ISTRICE
DANIELE SILVESTRI L’UOMO COL MEGAFONO
MIMMO DANY NAPULE SBANDATA
10:00 am – WFMT Music Specials with Rick Fulker
Sinfonia Varsovia Beethoven: Prometheus Overture, Op. 43
Sinfonia Varsovia Penderecki: Resurrection – Concerto for Piano and Orchestra
Sinfonia Varsovia Dvorak: Symphony No. 7 in D Minor, Op. 70
Sinfonia Varsovia Shostakovich/Barshai: Chamber Symphony for strings, Op. 110s: 2nd movement
North German Radio Youth Symphony Orchestra Handel: Fireworks Music
North German Radio Youth Symphony Orchestra Elgar: March No, 1 in D Major, Op, 39, No. 1
1:00 pm – A Warm Welcome with Elymor Villanueva
Michi Catch a Feeling
Vallis Alps Young
L’aupaire Rollercoaster Girl
The Rubens Hoops
Forhill Stay
Coco Love Alcorn This Little Light of Mine*
Molly Sarle Karaoke Angel
Half Moon Run New Truth*
Temples Context
Loic April Tu ne peux plus mourir*
Louise Burns Clowns*
Reuben and the Dark Outrun the Rain*
2:00 pm – Cosmic Detective with Debbi Lang
The Marrieds Reason*
MNGGWA El Gato*
Sorrey Flash*
3:00 pm – Handi-Link – WiNGS with Syndicated
4:00 pm – Stormy Monday with Vince For Brant
Diane Braithwaite & Chris Whiteley Toodle Loodle Loo*
James Cotton,Junior Wells, Carey Bell & Billy Branch Get Your Hands Out Of My Pocket
Sue Decker Travellin’ Light *
Teresa James & The Rhythm Tramps Long Way From Texas
Thobjorn Risager & The Black Tornado Come On In
Myles Goodwyn with Angel Forrest Being Good ( Wont Do Us Any Good Tonight)*
Grant Demody Too Late To Change Your Mind
Guitar Slim New Arrival
Son Roberts Keep That Joy Alive *
Matchedash Parish Congo Strut *
The Bluesland Hornband Keep It InThe Shadows *
Kenny “Blues Boss” Wayne Smokin’ Boogie *
5:00 pm – ProgDog with Jason Bermiller
Spock�s Beard ProgDog Theme (excerpt from ‘Crack The Big Sky’)
Gowan You’re A Strange Animal*
Porcupine Tree Hatesong (Live)
Transatlantic Stranger In Your Soul (Live)
Glowsun Last Watchmaker’s Grave*
Chron Goblin Aurora*
King Gizzard And The Lizard Wizard Superbug
Admiral Sir Cloudsley Shovell Blackworth Quarry
William Shatner Where It’s Gone…I Don’t Know*
Crack The Sky Living In Reverse
Magellan Innocent God
Wobbler From Silence To Somewhere
The Flower Kings Ascending To The Stars
Spock�s Beard ProgDog Theme (excerpt from ‘Crack The Big Sky’)
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
Basia Bulat Time*
Kelly Fraser Next One*
Liana Give It Right Back*
Gabrielle Papillon Last Deep Breath*
Tullara Better Hold On
Iskwe Little Star*
Riit ullagit*
Britt AM THIS IS IT*
Mattiel Berlin Weekend
The Beaches Want What You Got*
The Beaches Sweet Life*
DILLY DALLY Pretty Cold*

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>