Log Mon Apr 9

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

April 09, 2018

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
Michael Johnathon Intro: Colista’s Jam
Michael Johnathon SongFarmer Blues
Robert Johnson Crossroad Blues (excerpt)
David Julia w/ Bob Margolin Simple Things
Bill Monroe Uncle Pen (excerpt)
Ivy Phillips Katy Hill
Michael Johnathon Theme: Colista’s Jam
Parker Hastings Deep River Blues
Woody Guthrie This Land is Your Land (excerpt)
Giri & Uma Peters How to Help the World
Bob Margolin I Shall Prevail
Michael Johnathon Exit: Colista’s Jam
The Wailin’ Jennys Keep Me in Your Heart*
8:00 am – Folk Roots Radio with Jan Hall
Treasa Levasseur Walk On*
Madison Galloway Come and Go*
Kaia Kater Saint Elizabeth*
Sara Gougeon Michigan and Friends*
Cindy Doire Danse*
Moscow Apartment Moscow Apartment*
AHI Ol’ Sweet Day*
Ben Heffernan Fall Apart*
Yao Nomade*
Rachel Barber Partons en Mer*
Leonard Sumner Best of Me*
Greg Smith Subject to Change*
Kaia Kater Fine Times at Our House*
9:00 am – PANORAMA ITALIANO with ANGELO ANASTASIO
ANNA OXA DONNA CON TE
BIAGIO ANTONACCI QUANTO TEMPO ANCORA
FAUSTO LEALI PREGHERO’
ANNA OXA QUADO NASCE UN AMORE
FAUSTO LEALI ANGELI NEGRI
GIGIONE O BALLO DU CAVALLO
ANNA OXA SENZA PIETA’
FAUSTO LEALI IO CAMMINERO’
FABIO CONCATO TI RICORDO ANCORA
ANNA OXA TUTTI I BRIVIDI DEL MONDO
FAUSTO LEALI IO AMO
ALEX BRITTI SOLO UNA VOLTA
CLAUDIO SANTALUCE REGINELLA CAMPAGNOLA*
10:00 am – WFMT Music Specials with Rick Fulker
Bamberg Symphony Lutoslawski: Symphony No. 3
Bamberg Symphony Beethoven: Symphony No. 5 in C Minor, Op. 67
Bamberg Symphony Shostakovich: Symphony No. 15 in A Major, Op. 141
12:00 pm – Locally Produced with CFBX
2:00 pm – China Plus with Yangchao Hu and Victoria Liu
Wang Feng You are my favourite girl
Wang Feng Guang Ming
Wang Feng Mother
Dance Out On the corner Paul Metcalfe*
Rosco’s Big Hit Tom Richards*
3:00 pm – Starseed Blueprint with Debbi Lang
Sarah Slean Nothing But the Light*
Sarah Slean Graham*
Sarah Slean Universe*
Ladd & Lasses The Sea*
Raine Hamilton Aurora in the Meadow*
Ladd & Lasses Caught in the Middle*
4:00 pm – Stormy Monday with Brant Zwicker
Jonny Lang Still Rainin’
Angel Forrest How You Do*
Ndidi O Hands High*
Kid Ramos I Can’t Wait Baby
Corey Dennison Band I Get the Shivers
James Harman The Fruit of the Poisoned Tree
Ally Venable Band Backwater Blues
Charlie Jacobson High River Flood*
Mud Morganfield Can’t Get No Grindin’
Jim Byrnes w/ The Sojourners Step By Step*
Johnny Fink & the Intrusions Hey Hey Hey
Sue Foley w/ Billy Gibbons Fool’s Gold*
5:00 pm – ProgDog with Jason Bermiller
Spock’s Beard ProgDog Theme (excerpt from ‘Crack The Big Sky’)
Lonely Robot Why Do We Stay?
Jovian Veil Bind The Divine*
OSI Be The Hero
Suuns After The Fall*
A Devil’s Din Sea Of Time*
Jethro Tull Dark Ages
Groovement Something To Live For
Frost* Sunlight
Transatlantic Strranger In Your Soul (Live)
Falling Edge Dark Matter*
Spock’s Beard ProgDog Theme (excerpt from ‘Crack The Big Sky’)
7:00 pm – Indie Can Radio with Joe Chisolm
Julien Taylor Band Zero to Eleven*
The Marvelous BeauHunks Sticky Kisses*
Whitehouse I’m On Fire*
The Ins ands Outs Chess Game*
Head of the Heard By this time tomorrow*
Rob Lutes Natural Disaster*
Dean Brody Bounty*
Eight Cubed Love Conquers*
Paper Lions My Friends*
Justin Hines Maybe When the Mornring Comes*
WIntersleep In Came the Flood*
RocketRocketShip Here’s to Us*
James McKenty Kingston Prison*
The Cat Empire Prophets in the Sky*
Carolyn FE Baby Bye, Bye*
Carolyn FE Original Sin*
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
Moscow Apartment Caroline*
Sarah Jane Scouten Where The Ghost River Flows*
Vivian Leva No Forever
Saltwater Hank Ballad of Maud Watt*
Taylor Knox The Sun*
Hillsburn Sun Ought To Come Up*
Carmanah Get It Together*
J Blissette A Series of Observations*
Johny 2 Fingers and the Deformities Born Loser*
Big John Bates The Passenger*
The Pack AD Dollhouse*
The Beaches Moment*
The Beaches Let Me Touch*
The Great Heights Band Better Things

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>