Log Mon Apr 30

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

April 30, 2018

7:00 am – Woodsongs with Michael Johnathon
The Wailin’ Jennys Keep Me in Your Heart*
8:00 am – Folk Roots Radio with Jan Hall
Carmel Mikol Daughter of a Working Man*
Dawson Rutledge Whispering Winds*
The Barrel Boys Everything Will Heal*
The Twisted Twenty Rugged Sailor Set
Raine Hamilton Robin Hood*
Raine Hamilton Bury My Heart*
Raine Hamilton Lift Me Up*
Jolie Holland & Samantha Parton Little Black Bear*
Sean McConnell Holy Days
9:00 am – PANORAMA ITALIANO with ANGELO ANASTASIO
ANGELA DI CASTRO POTERE*
MATTEO LIBERATORE ALBERTO
DONATELLA RETTORE SPLENDIDO SPLENDENTE
FINLEY MEGLIO DI NOI NON C’E’ NIENTE
FIORELLA MANNOIA IL CIELO D’IRLANDA
FRANCESCA MICHELIN IL MIO CANTO LIBERO
FRANCESCA MICHELIN NESSUN GRADO DI SEPARAZIONE
FRANCESCO GABBANI OCCIDENTALIS KARMA
GEMELLI DIVERSI QUELLA COSA
SILVIA SALEMI A CASA DI LUCA
PIERDAVIDE CARONE NANI
PAOLO MENEGUZZI BACIAMI
NOEMI VUOTO A PERDERE
10:00 am – WFMT Music Specials with Rick Fulker
Russian Patriarchate Choir Anon: Blagoslavi, Dushe Moya, Gospoda
Russian Patriarchate Choir Anon: Blazhen Muzh
Russian Patriarchate Choir Anon: S Nami Bog
Russian Patriarchate Choir Anon: Gimn Hristu: Steve Tihii
Russian Patriarchate Choir Anon: Da, Isparavitsya Molitva Moya
Russian Patriarchate Choir Anon: Nyne Sily Nebesnye
Russian Patriarchate Choir Bucenus: Vita Quae Faciunt Beatiorem
Russian Patriarchate Choir Chopin: Piano Concerto No. 1 in E minor, Op. 11, 1st movement
Russian Patriarchate Choir Anon: Dudatanc
Russian Patriarchate Choir Anon: Csango Ballada
Russian Patriarchate Choir Lipisnki: Symphony No. 3 in B-Flat Major, Op. 2, No. 3, 3rd and 4th movements
Russian Patriarchate Choir Zelenka: Venceslas Melodrama, Act Two
1:00 pm – Locally Produced with CFBX
Olga Osipova Wieder Und Wieder*
Olga Osipova Tango*
Olga Osipova Don’t Forget About Love*
3:00 pm – Starseed Blueprint with Debbi Lang
Grant Kennedy Once in a While*
Dylan Stone Thinking of You*
Beams Dreamcatcher*
Suzie Vinnick Lean Into the Light*
4:00 pm – Stormy Monday with Brant Zwicker
Rolling Stones Just Your Fool
The Lucky Losers Take the Long Road
Mitch Kashmer The Petroleum Blues
Myles Goodwyn Weeping Willow Tree Blues*
Kal David & Lauri Bono Lonely Feeling
Downchild Worried About the World*
The House Jumpers Protect the Root
Jack de Keyzer Double Trouble*
Dana Fuchs Backstreet Baby
The Eric Hughes Band Meet Me in Memphis
Mike Goudreau Should Quit Your Drinkin’*
Breezy Rodio Wrapped Up in Love Again
5:00 pm – ProgDog with Jason Bermiller
Spock’s Beard ProgDog Them (excerpt from “Crack The Big Sky”)
Al Di Meola Milonga Noctiva (Wandering In The Dark)
Sills & Smith Maps*
Hawkwind The 5th Second Of Forever/Dust Of Time (Live)
Crack The Sky Sleep
The Tea Party Sister Awake (Live)*
Portal Your Kettle*
Riverside Second Life Syndrome
XNA Banner Of The Whyte Boar
David Barrett Trio Atomsmasher*
Yes It Can Happen
Frequency Drift Nine
Peter Gabriel Secret World (Live)
Spock’s Beard ProgDog Them (excerpt from “Crack The Big Sky”)
7:00 pm – 60FPS with Alina
Aviators No more heroes
Stuart Chatwood Combat in the Vaults*
Stuart Chatwood The Cove Battle*
Stuart Chatwood Darkest Dungeon Theme*
IMAscore Tear Down the Bridges
Stuart Chatwood House of Ruin*
Stuart Chatwood Town in Chaos*
Immediate Music Eleventh Hour
8:00 pm – This Microphone Smells! with Richard Tronson
Al Di Meola Broken Heart*
The Beaches Highway 6*
Yeah Yeah Yeahs NO NO NO
Brett McCrady How Can You (Say You Love Me)*
Wanda Gronhovd Grief*
Sam Tudor Holiday*
Sam Tudor Silver Lining Skies*
Big Pacific Celebrate the Universe*
Johnny 2 Fingers and the Deformities Ode To Caliostro*
Geoff Berner Widow Bride*
Dark Horses Transister
Miesha and the Spanks Be Alright*

 

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>