Log Fri Jul 9

Daily Program Log
* indicates Canadian Content

July 09, 2021

8:00 am – Back Porch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul TrenwithSoaring on the Strings
Dailey and VincentBack to Hancock Country
Louie Setzer and the Appalachian Mountain BoysAnother Place, Another Time
High FidelityI Will Always Be Waiting for You
High FidelityWill the Circle Be Unbroken
Red Allen and Frank WakefieldI Thought I’d Never Fall in Love Again
Hunter BerryRagtime Annie
Lynn MorrisYou’ll Get No More Out of Me
Steep Canyon RangersWhen the Well Runs Dry
Dan LevensonTexas Gals
Hamilton County Bluegrass BandSweet Love
Stuart DuncanLonely Moon
Doyle Lawson and QuicksilverWe Shall Inherit
Laurie Lewis and Grant StreetWhen the Cactus is in Bloom
Leroy Mack and FriendsMemphis Special
9:00 am – CFBX Canadian Talent Showcase with CFBX
Peter AppleyardEllington Medley*
Peter AppleyardA Smooth One*
Peter AppleyardAfter You’re Gone*
Peter AppleyardBut Beautiful*
Peter AppleyardIndiana*
Peter AppleyardI Don’t Know What Love Is*
Peter Appleyard feat. Jackie RichardsonGeorgia on My Mind*
10:00 am – CLASSICAL CONNECTIONS with Rod Michell
Canadian Guitar QuartetCOTE-GIGUERE: Fille de Cuivre*
Edmonton Symphony Orchestra (cond. Uri Mayer)MORAWETZ:: Overture to a Fairy Tale*
Edmonton Wind EnsembleGAYFER: Canadian Landscape*
Edmonton Wind EnsembleCABLE: Newfoundland Rhapsody*
Bournemouth Symphony Orchestra (cond. James Judd)BAX: Summer Music
Joan Jeanrenaud (cello) + Mira Stroika (accordian) + William Susman (keyboards)SUSMAN: Balancing Acts [12-16]
Royal Stockholm Philharmonic Orchestra (cond. Neeme Jarvi)ALFVEN: Swedish Rhapsody No. 3 Dalecarlian Rhapsody
10:00 am – Modern Jazz Today with Jeff Williams
Sarah WilsonPrescense
Aday Godlevsky and Haggai FerstmanTake Away
The Liguor StoreMopho*
Michael WhalenPoly Jam
Jostein GulbrandsenGee Wheez
Tom LundbergMannix
Toronto Jazz OrchestraThe Blob*
Skinny HightowerHoly Funk
Lakecia BenjaminSyeeda’s Song Flute
Vanessa Perica OrchestraDance of the Zinfandels
Inaki ArakstainFalando de Mais
Nick CudaLatin Terrain*
Lyle WorkmanNoble Savage
Roni Ben HurSomething for Kenny
Matty Stecks and Musical TrampsMB Blues*
Jimmy HaslipThe Third Man
Jeff ReedYour Name Never Came Up
Simon ChivallonEchoes
Michael MasonCascade
Alex MartinEstramos Aqui Para Colobrar
5:00 pm – Random Play with Doug Cox
BB KingSwing Low Sweet Chariot
Ella Fitzgerald and Count BasieAin’t Misbehavin
Max WebsterOn the Road*
Hank WilliamsHowlin at the Moon
VSOP QuintetteFinger Painting
Black SabbathElectric Funeral
Lefty FrizzelLong Black Veil
Stephen StillsDrivin Thunder
Kris DreverRodney’s Glory
Flaco JimenezAlright I’m Wrong
ZZ TopMexican Blackbird
Tommy JamesDraggin the Line
Clarence Gatemouth BrownFolks Back Home
Chavela VargasLas Simples Cosas
Bob DylanYou Ain’t Going Nowhere
Joan ArmatradingI’m Lucky
FocusHocus Pocus
Robin HolcombSo Straight and Low
Kim RicheyNo Judges
Ronny CoxA Big Truck Bought It
John ScofieldBusted
Jerry Lee LewisMean Old Man
The MavericksSomething Stupid
Tony RiceSummer Wages
Alex HarveyGoodnight Irene
John MartynAngeline
12:00 pm – Routes and Branches and Beyond with Ivan Emke
Tony McManus and Julia ToaspernStar of Munster Set
ClannadAn Tull
RunrigA Dh’Innse na Firinn
Flook!Branohm/Trip to Herve’s
Men of SteelRisky Bizz
Bob Marley and the WailersNo Woman, No Cry
The Grateful DeadGoin’ Down the Road Feeling Bad
ManaVivir Sin Aire
Garnet Rogers, Greg Brown, Karen Savoca, Pete HeitzmanBeulah Land*
BellowheadThe March Past
1:00 pm – Locally Produced with CFBX
2:00 pm – Connections with CFBX
3:00 pm – Indie Can Radio with Joe Chisholm
Reuben and the DarkDreaming*
The InterruptersShe’s Kerosene*
Ana StrasiaShade*
Pennan BraeCrash Land*
Hey OceanMomma Said*
CooperthebandScribbles*
Nina BrownWhere Did You Come From*
ShadThe Duelist Pt. 1*
54-40How’s Your Day Going*
Band of RascalsLittle Longer Now*
WhyRepair the Breach*
Caroline CalontonioTrailrunning*
JulesBefore You Pick Her*
Andrew AustinEverything and More*
The HeelsFine By Me*
Francine HoneyOpen Road*
Tragedy AnnThe Last Thing*
4:00 pm – Art of the Song with Viv Nesbitt
Darrell ScottAlton Air
Paula ColeWayfaring Stranger
Paula ColeWhere Have All the Cowboys Gone
Darrell ScottAlton Air
Paula ColeBlack Mountain Blues
Paula ColeBye Bye Blackbird
Paula ColeShenandoah
Darrell ScottAlton Air
7:00 pm – Hardcore Punk Project with Ben McDougall
FoxingIf I Believed in Love
Chase AtlanticOhmami
Space ChaserImmortals J
Employed to ServeExist
Kamiyada+Bleed Like I Bleed
SoundskraperThe Devil Knows*
Malice DivineIn Time*
Skull FistSound of the Warrior*
Uncle WoeKeep the Dead Parts Around*
8:00 pm – Do Not Touch This Amp with Rev. Steve Marlow
Soft FossilCyber Funeral*
ACT!Psutka: Section 1 (1-20)*
Scrap Arts MusicKozak: Tiny Marimba*
Tanya Kalmanovitz, violia, Ted Richeman, pump organKalmanovich: Money Will Make Them Pitiful*
Veronica Hadju, soprano, Requiem Volunteer Orchestra and ChorusWalde: Requiem for a Glacier, 1st movement, Introit*
TetrixFriends in Low Places*
AVRIGFlicker*
Ariel UlyssesSickenly Sweet, Clinging to Life*
Map 71Aces
Fly Pan AmParkour 2*
Kitz WillmanDust on the Bookshelf*