Log Fri Aug 27

Daily Program Log
* indicates Canadian Content

August 27, 2021

8:00 am – Back Porch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul TrenwithBanjo Rag
Molly TuttleFriend and a Friend
Rich in TraditionOnly One You’re Calling Baby
You, Me, EverybodyWrong Side of the Law
Claire LynchDear Sister
Micky Galyean and Cullen’s BridgeNo Candy in My Bluegrass
Matt LeadbetterFireball
Kody Norris ShowLady of the Evening
Mile TwelveAce of Hearts
Mile TwelveOld Tom
Hamilton County Bluegrass BandThese Old Hands
Aaron FosterMore Pretty Girls Than One
9:00 am – CFBX Canadian Talent Showcase with CFBX
Christopher ArrudaO Eight O Seven O Eight*
Christopher ArrudaDestroyer*
Christopher ArrudaLank Chop*
Christopher ArrudaDays to the End of Coal*
Christopher ArrudaOlympus at Noon*
Christopher ArrudaSlap City*
Christopher ArrudaGod Hates a Coward*
Christopher ArrudaCJ Somers*
Christopher ArrudaWe’d Be Good Men*
Christopher ArrudaBut This Or*
Christopher ArrudaSwain*
Christopher ArrudaDakota*
10:00 am – CLASSICAL CONNECTIONS with Rod Michell
James Galway (flute)BACH: Flute Partita Mvts “Corrente” + “Bourree
James Galway (flute) + Sarah Cunningham (cello) + Philip Moll (harpsichord)BACH: Flute Sonata BWV 1032
Electrum Duo: Sophia Anastasia (flute) + Ralph Sorrentino (multi percussion)WRIGHT: Duo Fantasia
Demondrae Thurman (Euphonium) + Kathryn Fouse (piano)SCHULZ: “Roonsonata” “Nocturne”
Munich Philharmonic Orchestra (cond. Celibidache)MILHAUD: Concerto for Marimba, Vibraphone and Orchestra
Edmonton Wind Ensemble (dir. Harry Pinchin)WEBER: Fantasia and Rondo*
English Chamber Orchestra + Nigel Kennedy (violin + dir.)VIVALDI: “Summer” from The Four Seasons
The Royal Philharmonic Orchestra (cond. Karl Krueger)HADLEY: “Summer” from Symphony No.2
1:00 pm – Pep N Ched with Syndicated
12:00 pm – Routes and Branches and Beyond with Ivan Emke
LunasaThe Mercy Sisters of Fate
Penny LangJailer, Bring Me Water*
Polka Country MusiciansDown at the Twist and Shout
Bruce Springsteen with the Sessions BandPay Me My Money Down
Richard ThompsonCooksferry Queen
Mumford and SonsI Will Wait
The Wailin’ JennysRacing with the Sun*
Oscar Isaac, the Punch Brothers and Secret Sistershang Me, Oh Hang Me
Jethro TullLocomotive Breath
Avett BrothersThat’s How I Got to Memphis
June Carter and Johnny CashIt Ain’t Me Babe
Mark Collie and his Reckless CompanionsFolsom Prison Blues
Bela Fleck and the FlecktonesAmazing Grace
3:00 pm – Indie Can Radio with Joe Chisholm
MonowhalesLet it Go*
Yukon BlondeCry*
Amanda RheaumeBlood from Stone*
Jory NashSister Station*
Julia TynesStand Still*
Dre PaoMidnight*
Jon Cohen ExperimentalReady to Go*
Kelsi MayneTaking You Hom*
Bad WaitressWhat Do I Want*
MotherhoodPick of the Pug*
WhyCan’t Stand Your Kids*
AltamedaLosing Sleep*
Milk and BoneNevermore*
Band of RascalsLittle Longer Now*
Five Finger Death PunchWhen Seasons Change
Kieran MercerOutrun the Pain*
Bend SinisterHeard it All Before*
BombargoOxygen*
4:00 pm – Art of the Song with Viv Nesbitt
Darrell ScottAlton Air
Pike and SuttonHeart is a Compass
Pike and SuttonNo Great Mystery
Pike and SuttonLet the Music Get You High
Darrell ScottAlton Air
Pike and SuttonHands Up
Pike and SuttonTogether
Pike and SuttonBuilding Fences
Darrell ScottAlton Air
7:00 pm – Hardkore Punk Project with Ben McDougall
Danko JonesI Want Out*
Danko JonesGood Lookin*
Danko JonesShip of Lies*
Danko JonesRaise Some Hell*
In the Future, They’ll Be BirdsTide Pool*
Cancer BatsBed of Nails Dreams of Tambourines*
Soul ForgottenLillies*
8:00 pm – Do Not Touch This Amp – All Covers Show with Rev. Steve Marlow
The Von ZippersTruck Stop Nun (Da Slyme)*
Shovels and RopeEverybody Hurts (REM)
Reid JamiesonThe Israelites (Desmond Dekker)*
Grapes of WrathThe Weight (The Band)*
DevoDon’t Be Cruel (Elvis Presley)
Okkervil RikerRiot Act (Elvis Costello)
Eef BarzelayHow Can You Mend a Broken Heart (Al Green)
ThornPay No Mind (Beck)*
WhitehorseFade Into You (Mazzy Star)*
The PixiesHead On (Jesus and Mary Chain)
The FarmDon’t You Want Me (Human League)
OhamaSix Days on the Road (Dave Duddley)*
Faith No MoreWar Pigs (Black Sabbath)