Log Fri Aug 24

 

Daily Program Log

* indicates Canadian Content

August 24, 2018

7:00 am – Art of the Song with Viv Nesbitt
8:00 am – Back Porch Bluegrass with Paul Trenwith
Paul Trenwith Mystery Creek
Earl Brothers Soldier
Earl Brothers Cheater
Claire Lynch I’m Gonna Love You
Dale Ann Bradley I’ll Take Love
Craig Smith Clinch Mountain Backstep
Bluegrass Album Band Come Back Darlin’
Dudley Connell and Don Rigsby Another Saturday Night
Dudley Connell and Don Rigsby I Can’t Forget
Ricky Skaggs and Peter Rowan Lost and I’ll Never Find My Way
Lynn Morris Mama’s Hand
Jean-Luc Leroux Ma Mando et Moi*
Jean-Luc Leroux Vite*
Cedar Hill Journey of Faith
Karen Lynne Changes
9:00 am – CFBX Canadian Talent Showcase with CFBX
Bill Runge We’ll Know When We Get There*
Bill Runge Amoroso*
Bill Runge Just Thnking*
Bill Runge Coro*
Bill Runge Bauhaus*
Bill Runge Astor*
Bill Runge Under the Hood*
10:00 am – WFMT Music Specials with Rick Fulker
Patricia Kopachinskaja, violin Enescu: “Minstrel” from Impressions of Childhood, Op. 28, No. 1
Patricia Kopachinskaja, violin, Bamberg Symphony Orchestra Beethoven: Violin Concerto in D Major, Op. 61
Patricia Kopachinskaja, violin, Polina Leshenko, piano Bartok: Rumanian Folk Dances, Sz. 56
Patricia Kopachinskaja, violin, Pekka Kuusisto, violin, Lilli Maijala, viola, Pieter Wispelweys, cello Mozart: Divertimento in D Major, K. 136
Patricia Kopachinskaja, violin, Polina Leshenko, piano Enescu: Sonata No. 3 in A Minor for violin and piano, Op. 25
Patricia Kopachinskaja, violin, Emilia Kopatchinskaja, violin, Viktor Kpatchinsky, dulcimer Dinicu: Hora Staccato
Patricia Kopachinskaja, violin, Pekka Kuusisto, violin, Lilli Maijala, viola, Pieter Wispelweys, cello Beethoven: String Quartet No. 11 in F Minor, Op. 95, Quartetti Serioso, 3rd movement
12:00 pm – Counterspin – Latin Waves with Syndicated
1:00 pm – Science for the People with Desiree Schell
3:00 pm – Rendez Vous de la Francophonie with Syndicated
4:00 pm – Whatever He Said with Draco
Alex Francoeur Group Try*
Ben Kunder Come On*
Bend Sinister Shannon*
Sally Yeg Material Girl (200 Degrees)
Katherine Ho Yellow (Mandarin Version)
Annie Lou Endzone*
Doris Folkens Lonesome In The Grave No More*
Steve Grand Don’t Let The Light In
Calum Scott Dancing On My Own
Oliver the Crow Grace
Aryelle Morrison Advice*
5:00 pm – Jazz on the Rocks with Shelley G
Pucho and His Latin Soul Brothers Hot Barbecue
New York Ska Jazz Ensemble Walkin’
Jazmine Sullivan Baltimore
Ernest Ranglin Dancehall Fever
Kellylee Evans Come On*
Sharon Jones and the Dap Kings Make it Good to Me
Booker T. Jones Everything is Everything
Haley Tuck My Chemical Life
Pugs and Crows and Tony Wilson Run That Body Down*
Amos Hoffman and Noam Lemish Telchi Basade*
Amos Hoffman and Noam Lemish Harbi Meir*
Corey Kendrick Trio Blues Al Pastor
Karin Plato Big Black Crow*
Bill King Trio +5 My Summer Rose*
Parker Abbott Trio Octopus*
James Danderfer Joy in the Streets*
Michael Kaeshammer Do You Believe?*
Heavyweights Brass Band Tell Me Something Good*
Johanna Silannpaa Woodstock*
Brian Browne Trio How Insensitive*
Molly Johnson Better Than This*
8:00 pm – Do Not Touch This Amp with Rev. Steve Marlow
D.O.A. Woke Up Screaming*
Bad Waitress Rabid Dog*
Pegboy Never a Question
The 427s Julie Newmar’s Guitar*
Thunderpussy Badlands
King Gizzard and the Lizard Wizard Down the Sink
Ghost of You Tempest
Virtues and Failings Just an Echo*
Bison Dark Skies Above*
No Liars The Unheard*
Smitt E. Smitty Sugar Blast
Death from Above 1979 Cold War*
Rocket 3 I Choose Love

<? require_once(“../inc/footer.php”); ?>